Wielka Brytania. Niezwykłe znalezisko w ogródku

Któż z nas choć raz nie marzył o tym, żeby znaleźć jakiś skarb? Skrzynię wypełnioną złotem, zabytkową zastawę czy przynajmniej niewielki diament. 71-letni Brytyjczyk ziścił to marzenie i to we własnym ogródku!

Reklama

Richard McCaie, emerytowany nauczyciel z Braunton w Devon w Wielkiej Brytanii podczas sadzenia krzewu na swojej, nomen omen, zabytkowej XVI-wiecznej farmie znalazł złoty pierścień pochodzący z XVII wieku. Skarb znajdował się niecałe 30 cm pod ziemią i okazał się pierścieniem rodowym wartym ok. 10 000 - 14 500 dolarów.

Znaleziony w ogródku pierścień pochodzi z 1620 roku / fot. Noonans Auction House / SWNS Znaleziony w ogródku pierścień pochodzi z 1620 roku / fot. Noonans Auction House / SWNS

XVII-wieczny złoty pierścień z herbem

Richard McCaie dokonał tego znaleziska 15 lat temu, ale dopiero teraz zdecydował się wystawić go na sprzedaż. Aukcja prowadzona jest przez londyński dom Noonans i wystartowała 14 marca 2023 roku.

Nigel Mills, konsultant ds. artefaktów i antyków w domu aukcyjnym Noonans zdradził, że pierścień pochodzi z 1620 roku i najprawdopodobniej należał do Humphreya Cockerama z Cullompton w Devon.

- Na pierścieniu widnieje pieczęć z herbem rodziny Cockeramów i inicjałami HC z tyłu. Humphrey został zarejestrowany jako głowa rodziny w 1620 roku i mieszkał w Hillersdon Manor na początku XVII wieku, 42 mile na wschód od miejsca, w którym pierścień został znaleziony. Rodzina była wielkimi patronami kościoła, a ich nazwa pochodzi od staroangielskiego "Coccan" oznaczającego mieszkańca strumienia.

Richard McCaie w rozmowie z brytyjskimi mediami wspominał moment, w którym dokonał znaleziska.

- Byłem bardzo podekscytowany, kiedy wykopałem pierścień, który został teraz zarejestrowany w Portable Antiquities Database.

71-latek przyznał też, że pieniądze ze sprzedaży przeznaczy na pomoc swoim dzieciom.