Kate Moss w jednym z wywiadów z 2002 roku przyznała, że jej marzeniem jest zapozować dla Luciana Freuda. Pomimo, że wnuk Zygmunta Freuda miał uprzedzenia do portretowania celebrytów, bo - jak twierdził, "wyhodowali oni kolejną skórę, przez to, że byli tak często obserwowani" - malarz ostatecznie zgodził się na współpracę z Kate Moss. Właśnie to spotkanie legendarnej supermodelki i wybitnego malarza jest punktem wyjścia w nowej filmowej historii "Moss & Freud". 

Reklama

"Moss & Freud" – kto zagra Kate Moss? 

Producentką filmu "Moss & Freud" jest Kate Moss, ale nie zagra siebie samej na ekranie. W jej postać wcieli się 26-letnia Ellie Bramer, znana z takich produkcji jak "Duma i uprzedzenie i zombie" czy "Dziadek do orzechów i cztery królestwa".

Luciana Freuda zagra natomiast 84-letni Derek Jacobi, którego możemy kojarzyć m.in. z "Morderstwa w Orient Expressie". 

"Moss & Freud" wyreżyseruje zdobywca Oscara - James Lucas, którego Kate również obsypała pochwałami w swoim wstępnym oświadczeniu:

- Po obejrzeniu "Rozmowy telefonicznej" wiedziałam, że James przekaże emocje zawarte w opowiadaniu w odpowiedni sposób, na jaki zasługuje ten pamiętnik – skomentowała swój wybór Kate Moss. 

 

Kate Moss i Lucian Freud – praca nad nagim obrazem

Supermodelka wspomina po latach, że to właśnie Lucian Freud nauczył jej dyscypliny:

- Gdy spóźniłam się chociaż pięć minut, zamykał mi drzwi przed nosem.

Praca nad obrazem trwała dziewięć miesięcy i nie należała do najlżejszych. Ciężarna wówczas modelka tkwiła nago w bezruchu nawet 8 godzin. Kate Moss i Lucian Freud spotykali się trzy razy w tygodniu i pracowali od 19:00 do 2:00 nad ranem.

Słynny akt został sprzedany w 2005 roku anonimowemu kolekcjonerowi sztuki za 3,9 mln funtów.

 

"Moss & Freud" - fabuła filmu 

Kate Moss po podaniu informacji o rozpoczęciu pracy nad filmem "Moss & Freud" tak wspominała prace nad aktem i współpracę z Lucianem Freudem. 

- Siedzenie dla Luciana było zaszczytem i niesamowitym przeżyciem… Będąc zaangażowana w projekt i tworzenie scenariusza od samego początku, jestem teraz bardzo podekscytowana widząc, jak film ożywa - mówiła Kate Moss. 

Natomiast James Lucas opisywał film jako "cenną i niekonwencjonalną historię miłosną".

- Pod wieloma względami wierzę, że wszystkie ścieżki doprowadziły mnie do zrobienia tego filmu. Jego topografia, dramat emocjonalny i psychologiczny, bohema, piękno, charaktery i proces artystyczny pasują do mojego życia i sposobu, w jaki je przeżyłem. Do tego stopnia, że ​​symbolicznie zacząłem pisać scenariusz w pracowni Luciana, a w powietrzu wciąż unosił się zapach jego farby olejnej. Jestem wdzięczny Kate Moss i Freud Estate za powierzenie mi tej cennej i niekonwencjonalnej historii miłosnej. Pozwala naszym zróżnicowanym odbiorcom zajrzeć za kurtynę i naprawdę zobaczyć, co sprawia, że ​​ci tytani kultury "tykają". Mam nadzieję, że każdy będzie miał możliwość przejrzeć się w lustrach ich niesamowitego życia - mówił reżyser. 

"Moss & Freud" – ubrania na planie prosto z szafy Kate Moss?

Jak donosi brytyjski "Vogue" w filmie zobaczymy oryginalne kreacje z początku lat 2000. należące do Kate Moss. Supermodelka prowadzi własne z archiwum od 1993 roku, a to oznacza, że wielce prawdopodobne jest odtworzenie kultowych outfitów z tamtego okresu.

"Moss & Freud" – kiedy premiera?

Produkcja filmu opowiadającego o relacji Kate Moss i Luciana Freuda jest na razie na etapie wstępnych rozmów. Zdjęcia najpewniej ruszą pod koniec 2023 roku, zatem filmu na wielkim ekranie możemy spodziewać się na przełomie 2024 i 2025 roku.