Egipt. Archeolodzy odnaleźli drugiego sfinksa

Można powiedzieć, że archeologiczne odkrycia są niemal codziennością w Egipcie. Niedawno naukowcy w Gizie odnaleźli tajemniczy tunel w piramidzie Cheopsa, teraz natomiast w świątyni Dendera, oddalonej od Kairu o 450 km, wydobyli z ziemi wapiennego sfinksa.

Reklama

W Egipcie odkryto nowego sfinksa / Ministry of Tourism and Antiquities W Egipcie odkryto nowego sfinksa / Ministry of Tourism and Antiquities

Nietypowy sfinks z uśmiechniętą twarzą

Odkryty posąg do złudzenia przypomina dobrze wszystkim znanego sfinksa z Gizy, lecz kilka szczegółów go wyróżnia. Wapienna figurka ma uśmiechniętą twarz, co zastanawia naukowców. Jest też znacznie mniejsza od Wielkiego Sfinksa – wysokością dorównuje średniemu psu. Badacze twierdzą, że posąg przedstawia wizerunek cesarza rzymskiego Klaudiusza, który za swojej kadencji między 41 a 54 r n.e. poszerzył panowanie Rzymu na Afrykę Północną.

To wyjątkowe odkrycie poruszyło całym światem, a archeolodzy planują dalsze badania w tym miejscu, aby uzyskać więcej informacji.

Egipskie odkrycia archeologiczne: Sfinks to nie koniec odkryć

W tym samym miejscu naukowcy znaleźli także płytę pokrytą hieroglifami i demotyką. Badacze ustalili wstępnie, że znalezisko pochodzi z czasów starożytnego Rzymu. Świątynia, w której dokonano ostatnich odkryć, podzielona jest na dwie platformy. Znajduje się tam także basen z ery bizantyjskiej, który wymurowany jest suszoną cegłą.

Egipski rząd w ostatnim czasie mocno nagłaśnia odkrycia, których się tam dokonuje, licząc na większe zainteresowanie turystów tym krajem.

 

Ostatnie odkrycia w Egipcie

Jak już wspomnieliśmy, w Egipcie średnio co kilka tygodni archeolodzy dokonują wyjątkowych znalezisk. Zaledwie kilka dni temu znaleźli wspomniany wcześniej korytarz w piramidzie Cheopsa. Kilka tygodni temu badacze dokopali się do najstarszej niekrólewskiej mumii. Szacuje się, że ma ona około 4300 lat.

- Prostokątny sarkofag z wapienia, ważący około 45 ton, został znaleziony podczas wykopalisk w starożytnych ruinach Sakkary, niedaleko Kairu – mówili w CBS News archeolodzy.

Również w tym roku naukowcy dotarli do pierwszego miejsca pochówku w Luksorze. Pochodzi ono z czasów starożytnej XIII egipskiej dynastii.

- Odkryliśmy już ponad tysiąc miejsc pochówku w Luksorze, ale po raz pierwszy znaleźliśmy jeden z XIII dynastii – powiedział CBS News dr Fathy Yaseen, dyrektor generalny ds. Starożytności Górnego Egiptu.

Znajdował się tam ważący 11 ton sarkofag, na którym wyryty był napis Ankho. Jest to imię ministra, który żył za panowania króla Sobekhpeta II.

Spodobał Ci się Well.pl? Zapraszamy na nasze konto na Instagramie: