Skarby Tutanchamona i kosmiczne teorie archeologów

Gdy w 1922 roku archeolodzy po raz pierwszy dotarli do słynnego sztyletu Tutanchamona w jego grobowcu, w środowisku naukowym zawrzało. Wiele osób zadawało sobie pytanie, czy sztylet rzeczywiście mógł zostać wykonany z meteorytu? Dziś teoria z przeszłości zaczyna się potwierdzać…

Reklama

Nowe kontrowersje wokół pochodzenia skarbów Tutanchamona rozpoczęły się tuż po tym, gdy w mediach zaczęła krążyć praca badawcza jednego z geologów – Davida Bressana. Naukowiec wysnuł teorię na temat skarabeusza, który znajduje się na podobiźnie faraona. Miał zostać wykonany - podobnie jak sztylet - z meteorytu. 

Wnioski te poniekąd dopasowują się do wniosków Howarda Cartera, brytyjskiego archeologa, który już w 1922 roku zwrócił uwagę na bardzo specyficzne warunki materiału skarbów Tutanchamona. Nazwał go "pustynnym szkłem" ze względu na przezroczysto-żółtą strukturę. Ostatecznie i mimo sporych wątpliwości, stwierdził jednak, że prawdopodobnie jest to jedna z odmian kwarcu mineralnego – chalcedon.

 

Skarabeusz Tutanchamona pochodzi z kosmosu?

Ponad sześćdziesiąt lat później do badań nad skarabeuszem przystąpił także Vincezo de Michele, włoski mineralog, który potwierdził przypuszczenia Cartera. Zauważył jednak, że ma do czynienia z niezwykle rzadką mieszanką żelaza, chromu, kobaltu, irydu oraz niklu. Do tej pory podobny materiał odnaleziono jedynie pomiędzy Libią a Egiptem.

David Bressan uważa, że prawdopodobnie starożytni Egipcjanie musieli dostrzec spadający na Ziemię meteoryt, a następnie odnaleźli jego fragmenty. Stwierdzili, że materiał jest niezwykły, dlatego postanowili podarować kosmiczne twory swojemu władcy w formie sztyletu oraz skarabeusza.

I wszystko wskazuje na to, że teoria naukowca może być prawdziwa. Potwierdzają ją także badania wykonane w 2016 roku przez badaczy z Mediolanu, Pizy i Kairu. Zgodnie z ich założeniami, kosmiczny metal, z którego wykonano skarby Tutanchamona, ukształtował się ponad 4,5 miliarda lat temu, zatem niedługo po powstaniu Układu Słonecznego.