EGIPT: Czy skarby Tutanchamona mogły pochodzić z kosmosu? Nowe badania archeologów

Czy skarby Tutanchamona mogły pochodzić z kosmosu? Praca badawcza jednego z archeologów potwierdza, że skarabeusz znajdujący się w grobowcu faraona prawdopodobnie został wycięty z... części meteorytu!
Skarby Tutanchamona i kosmiczne teorie archeologów
Gdy w 1922 roku archeolodzy po raz pierwszy dotarli do słynnego sztyletu Tutanchamona w jego grobowcu, w środowisku naukowym zawrzało. Wiele osób zadawało sobie pytanie, czy sztylet rzeczywiście mógł zostać wykonany z meteorytu? Dziś teoria z przeszłości zaczyna się potwierdzać…
Nowe kontrowersje wokół pochodzenia skarbów Tutanchamona rozpoczęły się tuż po tym, gdy w mediach zaczęła krążyć praca badawcza jednego z geologów – Davida Bressana. Naukowiec wysnuł teorię na temat skarabeusza, który znajduje się na podobiźnie faraona. Miał zostać wykonany - podobnie jak sztylet - z meteorytu.
Wnioski te poniekąd dopasowują się do wniosków Howarda Cartera, brytyjskiego archeologa, który już w 1922 roku zwrócił uwagę na bardzo specyficzne warunki materiału skarbów Tutanchamona. Nazwał go "pustynnym szkłem" ze względu na przezroczysto-żółtą strukturę. Ostatecznie i mimo sporych wątpliwości, stwierdził jednak, że prawdopodobnie jest to jedna z odmian kwarcu mineralnego – chalcedon.
Polecamy
Polecamy
Skarabeusz Tutanchamona pochodzi z kosmosu?
Ponad sześćdziesiąt lat później do badań nad skarabeuszem przystąpił także Vincezo de Michele, włoski mineralog, który potwierdził przypuszczenia Cartera. Zauważył jednak, że ma do czynienia z niezwykle rzadką mieszanką żelaza, chromu, kobaltu, irydu oraz niklu. Do tej pory podobny materiał odnaleziono jedynie pomiędzy Libią a Egiptem.
David Bressan uważa, że prawdopodobnie starożytni Egipcjanie musieli dostrzec spadający na Ziemię meteoryt, a następnie odnaleźli jego fragmenty. Stwierdzili, że materiał jest niezwykły, dlatego postanowili podarować kosmiczne twory swojemu władcy w formie sztyletu oraz skarabeusza.
I wszystko wskazuje na to, że teoria naukowca może być prawdziwa. Potwierdzają ją także badania wykonane w 2016 roku przez badaczy z Mediolanu, Pizy i Kairu. Zgodnie z ich założeniami, kosmiczny metal, z którego wykonano skarby Tutanchamona, ukształtował się ponad 4,5 miliarda lat temu, zatem niedługo po powstaniu Układu Słonecznego.
Popularne
- 1 "Titanic" powraca do kin! Co wiemy o nowej wersji filmowego hitu sprzed lat?
- 2 PASJE: Piotr Krupa o Forreście Gumpie, tajemnicach wrocławskiej kamienicy i "ceratach z supermarketu"
- 3 "Wikingowie: Walhalla 2" z Marcinem Dorocińskim. Wszystko, co musisz wiedzieć o nowym sezonie Netflixa!
- 4 Naukowcy odkryli tajemnicę obrazów Rembrandta. Chodzi o "Straż nocną"
- 5 Glass Onion. Netflix rozpoczął prace nad 3. częścią filmu "Na noże"! Oto wszystko, co o niej wiemy
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Regé-Jean Page najprzystojniejszym mężczyzną świata. To udowodnione naukowo!

Podhale: Luksusowa osada wyróżniona w prestiżowym konkursie! To najlepsza inwestycja Europy

Internauci chcą uratować fabrykę porcelany "Krzysztof". Ruszyła wielka społeczna akcja

Kryzys winiarski w Europie? Niepokojące dane ekspertów
