Kupiła biżuterię vintage. Jeden z pierścionków okazał się niezwykle cenny

Kto z nas nigdy nie kupował taniej biżuterii przez internet? Jeszcze jakiś czas temu były to głównie plastikowe wyroby z Chin. Dziś jednak coraz częściej zwracamy uwagę na przedmioty vintage czy przedmioty „po babci”, które zachwycają nie tylko doskonałą jakością, ale również historią

Reklama

Pewnego dnia Mari Ingelin Heskestad z Norwegii zdecydowała się na zakup taniej biżuterii vintage za pomocą internetowego sklepu aukcyjnego. Przedmioty, które otrzymała, były niezwykłe, ale jeden z nich wyróżniał się na tle innych.

Cenne znalezisko vintage / materiały informacyjne Vestland County Municipalit Cenne znalezisko vintage / materiały informacyjne Vestland County Municipalit

- Jeden z pierścionków był o wiele większy i o wiele cięższy niż inne. Wyglądał naprawdę wyjątkowo – powiedziała Mari Ingelin Heskestad dla Bergensavisen.

Norweżka postanowiła zwrócić się z pierścionkiem do ekspertów z oddziału dziedzictwa kulturowego w okręgu Vestland. Po wnikliwej analizie artefaktu szefowa oddziału - Karoline Hareide Breivik – stwierdziła, że prawdopodobnie jest to pozostałość po przodkach z epoki… wikingów!

Dowodem na to miał być rozmiar pierścienia -  prawdopodobnie był kiedyś własnością bardzo zamożnego mężczyzny. Ponieważ złoto w tych czasach było rzadkością, mogli sobie na nie pozwolić jedynie najbogatsi.

Złoty pierścionek z epoki wikingów

Pierścionek Mari Ingelin Heskestad okazał się cenny nie tylko ze względu na samą datę wykonania. Zdaniem specjalistów to pierwsze znalezisko z epoki skandynawskich wikingów, które zostało znalezione na aukcji internetowej.

- Jesteśmy pod wrażeniem, że Mari Ingelin Heskestad zareagowała dokładnie tak, jak powinno się zareagować w takiej sytuacji. Kiedy znajdujemy coś, co może mieć wartość historyczną, należy zwrócić się do specjalistów dziedzictwa kulturowego - powiedziała Sigrun Wølstad, starszy doradca okręgu, w rozmowie z Science Norway.

Ostatecznie władze okręgu skontaktowały się ze źródłem, czyli anonimowym sklepem aukcyjnym, aby dowiedzieć się więcej na temat łupu. Niestety, mimo wnikliwości zainteresowanych, wiadomo jedynie, że pierścień pochodzi z prywatnej kolekcji i przechowywany był w serii skrzyń po bananach. W 2021 roku został dołączony do większego zbioru przedmiotów. 

Pierścien z epoki wikingów / materiały informacyjne Vestland County Municipalit Pierścien z epoki wikingów / materiały informacyjne Vestland County Municipalit

Mimo luk w szczegółowych ustaleniach, pierścień bezsprzecznie jest cenny i niesie za sobą kawał historii. Z tego powodu już jesienią 2022 roku zostanie wystawiony w Muzeum Uniwersyteckim w Bergen.