Najdroższe pluszowe misie na świecie

Dzieci nazywają je pluszaczkami, przytulankami albo maskotkami. Towarzyszą nam przez całe dzieciństwo, a czasami nawet dłużej – z sentymentu. Pluszowe misie od wieków były ulubionymi zabawkami maluchów i mimo upływu czasu wciąż pozostają na topie. Czasami dziedziczymy je po naszych prababciach, babciach czy mamach, zupełnie tak, jak złotą biżuterię. I to właśnie te, które niosą za sobą kawał historii, wydają się nam najcenniejsze. Kolekcjonerzy je uwielbiają! A zatem – za które pluszaki będziemy musieli zapłacić dziś krocie? Wytypowaliśmy 5 najdroższych pluszowych misiów na świecie. 

Reklama

1. Elegancki miś Louis Vuitton - Steiff Bear

Miś Louis Vuitton Steiff Bear / www.best-dressed-bears.com Miś Louis Vuitton Steiff Bear / www.best-dressed-bears.com

Pluszowy miś, który powstał we współpracy domu mody Louis Vuitton i kultowego producenta zabawek Steiff jest uważany za jedną z najdroższych zabawek w historii. Futerko ze złota, diamentowe oczy i płaszczyk stworzony w duchu Louis Vuitton - projekt łączy w sobie klasykę, elegancję i dziecięcy urok.

Luksusowy pluszak został sprzedany w 2000 roku na aukcji w Monako, skąd trafił do Muzeum Pluszowych Misiów w koreańskim mieście Jeju. Jego cena to 2,1 milionów dolarów.

2. Teddy Gril pułkownika Boba Hendersona

Pluszowy miś kapitana Boba Hendersona / Getty Images Pluszowy miś kapitana Boba Hendersona / Getty Images

Miś Teddy Gril, który przeżył II wojnę światową w plecaku pułkownika Boba Hendersona, został stworzony jeszcze w 1905 roku przez markę Steiff. W 1994 roku, cztery lata po śmierci swojego właściciela, pluszak trafił do rąk japońskiego biznesmena, Yoshihiro Sekiguchi, który wykupił go na aukcji za 143 tysiące dolarów.

 

3. Żałobny miś Steiff Titanic

Steiff Mohair Titanic Centenary Bear / www.steiffteddybears.co.uk Steiff Mohair Titanic Centenary Bear / www.steiffteddybears.co.uk

Po tragicznym wypadku Titanica w 1912 roku Steiff wypuścił czarne misie, które ze względu na okoliczności nazwano „żałobnymi”. Była to edycja limitowana – na rynku pojawiło się niewiele ponad 600 egzemplarzy w pięciu różnych rozmiarach. Według informacji podanych przez The Telegraph jeden z nich został sprzedany na aukcji za 136 tysięcy dolarów. Aktualnie znajduje się w szwajcarskim Muzeum Puppenhouse.

4. Najstarszy miś marki Steiff

Najstarszy miś Steiff / Getty Images Najstarszy miś Steiff / Getty Images

Pierwszy miś wyprodukowanym przez firmę Steiff pojawił się na rynku w 1904 roku. To właśnie on zapoczątkował kult pluszowych niedźwiadków, który później stał się odrębną kategorią zabawek. Jak podaje Reuters pluszak został sprzedany w 2000 roku na aukcji w Niemczech za 105 tysięcy dolarów.

 

5. Niebieski miś Elliot

Niebieski miś Elliot / Christie's Niebieski miś Elliot / Christie's

Lekko przekręcony pyszczek i niesamowicie intensywny kolor pluszowego Elliota sprawia, że na bardzo wyróżnia się na tle wszystkich innych pluszowych misiów. Redakcja Well.pl uwielbia wszystkie odcienie niebieskiego, więc ten wyjątkowo wpadł nam w oko!

Mimo wszystko to nie te cechy czynią go wyjątkowym. Niebieski miś powstał w 1908  w Steiff i przez wiele lat kurzył się w niemieckim magazynie firmy. 

Zakłada się, że zabawka powstała jako próbka zabawek stworzonych dla brytyjskiego Harodd’s. Niebieski pluszak miał być jednym z sześciu, które pojawiłyby się w ofercie domu handlowego. Ostatecznie nigdy nie pojawiły się na rynku. Każdy egzemplarz jest więc bardzo cenny.

W 1993 roku Elliot trafił na aukcję, gdzie sprzedano go za 64 200 dolarów. Dziś jego wartość wzrosła do 160 tysięcy dolarów.