NFT, czyli niewymienialne tokeny oparte na znanej z kryptowalut architekturze blockchain stały się jednym z najgorętszych trendów 2021 r. Największy potencjał inwestorzy dostrzegli w cyfrowej sztuce zapisanej w tej technologii, która od zwyczajnej różni się tym, że obiekty NFT nie istnieją fizycznie – są zapisane w formie zestawów danych – tokenów – które są unikatowe dla danego dzieła.

Reklama

W 2021 r. wartość wszystkich przedmiotów sprzedanych w NFT wyniosła ok. 41 mld dolarów, z czego same tylko dzieła sztuki osiągnęły wartość 3,5 mld dolarów po pierwszych trzech kwartałach roku. Boom na cyfrową sztukę zapoczątkowała sprzedaż dzieła artysty Mike’a Winkelmanna znanego jako Beeple. Jego kolekcja 5 tys. indywidualnych obrazów z lat 2007-2020 została kupiona za oszałamiające 69,3 mln dolarów na aukcji w Christie’s. Co ciekawe, było to drugie najdroższe dzieło NFT. Poniżej prezentujemy listę innych najdrożej kiedykolwiek sprzedanych obiektów kryptosztuki.  

 

Ocean Front, 6 mln dolarów

Jedna z prac, która znalazła się w kolekcji 5 tys. obrazów autorstwa Beeple’a. Dystopijne dzieło przedstawia konstrukcję złożoną z przyczep kempingowych i kontenerów zbudowanych na kształt platformy wiertniczej na środku oceanu. Praca przedstawia wizję tego, jak może wyglądać świat po nieuchronnej katastrofie klimatycznej. Sprzedano ją 23 marca 2021 r. za 6 mln dolarów.

A Coin for the Ferryman, 6,01 mln dolarów

Dzieło stworzone przez kryptoartystę Xcopy – jednego z najgorętszych współczesnych cyfrowych twórców, który sprzedał ok. 1900 swoich prac – przedstawia GIF ze stale zmieniającym się wyrazem twarzy cyfrowej postaci. Praca powstała jeszcze w kwietniu 2018 r., a sprzedano ją 4 listopada 2021 r. za 6,01 mln dolarów.

Ringers #109, 6,9 mln dolarów

Ringers #109, fot. OpenSea Ringers #109, fot. OpenSea

Ringers #109 to dzieło autorstwa kolektywu Art Blocks. Projekt składa się wygenerowanych za pomocą algorytmu pętli oplatających wirtualne kołki. Grafika może być obrazem 3D, elementem interaktywnym lub obrazem statycznym. Obiekt oznaczony numerem 109 składa się zaś z bardzo rzadkich kombinacji kształtów i kolorów, spośród których najrzadszy jest kołek w kolorze czerwonym. Barwa ta pojawia się jedynie w 0,3 proc. prac serii. To właśnie dlatego grafika osiągnęła zawrotną cenę 6,9 mln dolarów.

 

Right-click and Save As guy, 7,09 mln dolarów

Right-click and Save As guy, fot. SuperRare Right-click and Save As guy, fot. SuperRare

Kolejne na liście dzieło artysty znanego jako Xcopy. Projekt stworzony jako żart z tych, którzy sądzą, że NFT są bezwartościowe, ponieważ wystarczy kliknąć w nie prawym przyciskiem myszy na ekranie komputera i pobrać. Dzieło sprzedano za ponad 7 mln dolarów w grudniu 2021 r.

CryptoPunk, trzy prace 

CryptoPunk #7523, fot. OpenSea CryptoPunk #7523, fot. OpenSea

Dzieła z kolekcji CryptoPunk uważane są za święte Graale wśród kolekcjonerów cyfrowej sztuki. Seria stworzona przez kanadyjskie studio Larva Labs składa się z 10 tys. unikalnych tokenów przedstawiających pikselowe postaci nazywane „punkami”. Każdy z 10 tys. obiektów jest inny, co czyni kolekcję niezwykle ekskluzywną. Nic więc dziwnego, że na liście najdroższych obiektów NFT w historii znajdują się aż trzy punki o numerach 7523, 3100 oraz 7804. Prace sprzedano za odpowiednio 11,75 mln dolarów, 7,58 mln dolarów i 7,57 mln dolarów.

Human One, 28,9 mln dolarów

Human One, Beeple, fot. Christie's Human One, Beeple, fot. Christie's

Artystą cieszącym się większym powodzeniem niż Xcopy z pewnością jest Beeple. W pierwszej trójce najdrożej sprzedanych prac NFT są aż dwa jego dzieła. Pierwsze z nich – Human One – to futurystyczna rzeźba przedstawiająca postać maszerującą w nieskończoność przed siebie na tle stale zmieniających się scenerii. Dzieło wyświetlane jest na czterech ekranach o łącznej rozdzielczości 16k, które dołączone są do kompletu. Praca została sprzedana w listopadzie 2021 r. za oszałamiające 28,9 mln dolarów w domu aukcyjnym Christie’s.

Everydays – The First 5000 Days, 69,3 mln dolarów

Everydays – The First 5000 Days, Beeple, fot. Christie's Everydays – The First 5000 Days, Beeple, fot. Christie's

Druga praca autorstwa Beeple’a w pierwszej trójce oraz dzieło, które zapoczątkowało boom na sztukę NFT. Kolekcja, której tytuł można przetłumaczyć jako „Codzienności – Pierwsze 5000 Dni” to kolaż 5 tys. pojedynczych obrazów stworzonych przez artystę na przestrzeni lat 2007-2020. Dzieło stało się też pierwszym wyłącznie cyfrowym obiektem w ofercie dużego domu aukcyjnego. Kolaż sprzedano w Christie’s za 69,3 mln dolarów 11 marca 2021 r.

 

The Merge, 91,8 mln dolarów

The Merge, Pak, @muratpak,Twitter The Merge, Pak, @muratpak,Twitter

Cyfrowa praca, którą można nazwać sztuką fragmentaryczną, ponieważ zamiast jednego właściciela The Merge posiada aż… 28 983 właścicieli. Grafika została podzielona na ponad 266 tys. unikalnych cyfrowych jednostek nazwanych „masami”, spośród których każda mogła zostać nabyta osobno za wyjściową cenę wynoszącą 575 dolarów. Wartość każdej masy drożała o 25 dolarów co każde 6 godzin od momentu startu aukcji. Sprzedaż trwała w dniach 2-4 grudnia 2021 r.