Rzadki dywan z epoki Mogołów trafia na aukcję

Domy aukcyjne od wielu lat oferują swoim klientom niezwykłe przedmioty z równie niezwykłą historią. Tym razem jednak Christie’s zaprasza do licytacji artefaktu, który – choć na pierwszy rzut oka dosyć klasyczny – niegdyś był przejawem ogromnego bogactwa. Oto niezwykle luksusowy dywan z epoki Mogołów!

Reklama

Mogołski dywan pochodzi prawdopodobnie z 1650 roku, z dworu cesarza Szahdżahana. Mówi się, że aktualnie znanych jest tylko 21 dywanów pashmina z XVII wieku – ten oczywiście jest jednym z nich. Ponadto w obiegu jest spośród nich jedynie cztery, podczas gdy reszta znajduje się w światowych instytucjach kulturowych lub muzeach.

Christie's daje więc swoim klientom niesamowitą okazję do zdobycia niezwykle cennego artefaktu, którego wygląd jest unikatowy na skalę światową.

Mogołski dywan, fot. Christie's Mogołski dywan, fot. Christie's

Mogołski dywan z XVII wieku

Dywan, który pojawi się na aukcji Christie’s, posiada charakterystyczny dla epoki, kwiatowy wzór i został wykonany z najbardziej luksusowych materiałów, w tym pashminy utkanej na delikatnym, jedwabnym podkładzie.

Co więcej, można zauważyć na nim ślady pradawnych technik tkania, takich jak cieniowanie i mieszanie kolorów. Pierwotnie długość  dywanu wynosiła 4,4 metra, aktualnie jednak został skrócony, by osiągnął kształt kwadratu.

Dotychczas królewski dywan pashmina należał do wybitnej kolekcji prywatnego właściciela z Europy, który postanowił ostatecznie pozbyć się artefaktu. Teraz trafi pod młotek podczas aukcji Sztuki Świata Islamu i Indii 27 października 2022 za szacunkową cenę ponad 4 mln dolarów dolarów.