Portrety Francisco Goi na sprzedaż

Francisco Goya to jeden z najwybitniejszych hiszpańskich artystów przełomu XVIII i XIX wieku. Jego dzieła do dziś cieszą się ogromnym zainteresowaniem kolekcjonerów i wszystko wskazuje na to, że pozostanie tak jeszcze przez długi czas. 

Reklama

Jak informuje dom aukcyjny Christie's, na początku 2023 roku pod młotek trafią dwa dzieła Francisco Goi namalowane w 1805 roku. 

Portrety matki Leonory Antoni Valdes de Barruso i córki Marii Vincenty Barruso Valdes / Christie's Portrety matki Leonory Antoni Valdes de Barruso i córki Marii Vincenty Barruso Valdes / Christie's

Mowa o portretach dwóch kobiet - 15-letniej Marii Vicenty Barruso Valdes, oraz jej matki - Leonory Antonii Valdes de Barruso. Oba portrety są datowane i podpisane przez Goyę w prawym dolnym rogu.

Ze względu na ogromne znacznie historyczne obrazów, eksperci twierdzą, że podczas aukcji oferty mogą sięgnąć od 15 do 20 mln dolarów! To dosyć odważne przewidywania, biorąc pod uwagę, że do tej pory najdroższe sprzedane dzieło artysty osiągnęło cenę 7,9 mln dolarów.

 

Dzieła Francisco Goyi - rekordowa cena na aukcji

7,9 mln dolarów – taką kwotę zapłacił nabywca trzech szkiców Francisca Goyi podczas londyńskiej aukcji Christie’s w 2008 roku. Dlaczego zatem analizy dotyczące portretów są wyższe nawet o 12 mln dolarów?

Odpowiedź jest prosta. Jak informuje dom aukcyjny, dzieła przeszły przez ręce kilku wybitnych kolekcjonerów. W 1951 roku trafiły do aktualnego właściciela w formie dwóch oddzielnych transakcji i ostatecznie znalazły się w Museo Nacional del Prado, czyli hiszpańskim muzeum narodowym w Madrycie. Każdy z tych aspektów znacznie podnosi ich wartość.

Portrety Francisco Goyi pojawią się w ramach sprzedaży Christie’s Old Masters 27 stycznia 2023 roku w Nowym Jorku. Czy ustanowią rekord? Na tę wiadomość będziemy czekać z niecierpliwością!