Piwo na duńskich obrazach - nowe odkrycie naukowców 

Jaja, sproszkowane muszle, kamienie szlachetne, kości czy koralowce – to tylko kilka z wielu produktów, z których dawni mistrzowie przygotowywali swoje farby i mikstury potrzebne do malowania i konserwacji obrazów, ale… alkohol? Nowe odkrycie w Danii potwierdza przypuszczenia, że XIX-wieczni duńscy malarze do gruntowania płótna używali… piwa.

Reklama

Najnowsze badania, których wyniki opublikowano m.in. na łamach Science Advances, dowodzą, że w XIX wieku piwo było jednym z kluczowych składników w mieszance gesso, którą duńscy malarze gruntowali płótno.

Zespół naukowców z Instytutu Globe na Uniwersytecie w Kopenhadze, Królewskiej Akademii Duńskiej i Duńskiej Galerii Narodowej przeanalizował pozostałości białkowe w dziesięciu obrazach Christoffera Wilhelma Eckersberga i jego ucznia Christena Schiellerupa Købkego i odkryli obecność białek z drożdży piekarskich i kilku gatunków zbóż w siedmiu z nich.

- Według najlepszej wiedzy autorów, białka te nigdy wcześniej nie zostały zidentyfikowane w dziełach sztuki, a identyfikacja materiału źródłowego nie jest prosta – napisali naukowcy.

- Chociaż dokładnej identyfikacji tego materiału nie można jednoznacznie określić wyłącznie na podstawie analizy proteomicznej, najbardziej prawdopodobnym źródłem ziaren zbóż i białek drożdży piekarskich jest (uboczny) produkt warzenia piwa – komentowali dalej badacze i dodają, że lokalne źródła literackie opisują powszechne użycie piwa jako materiału artystycznego. 

Ocena właściwości mechanicznych, dostępności oraz kulturowe i społeczne znaczenie produktów warzenia piwa i produktów ubocznych w Danii dodatkowo potwierdzają tę interpretację – podsumowują duńscy naukowcy.

Duńska tradycja picia piwa 

Obrazy, które zostały poddane analizie, pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku, czyli momentu, w którym gwałtownie rozwinął się przemysł piwowarski w Danii. Duńczycy rozlubowali się w piciu piwa i uczyni z tego prawdziwą ceremonię.

Picie piwa miało również wymiar praktyczny. Szczególnie w miastach, gdzie woda wielokrotnie nie nadawała się do picia, piwo było głównym źródłem nawodnienia organizmu. Okazuje się również, że zastępowało wodę w tworzeniu gesso!

Nowe odkrycie duńskich badaczy jest nie tylko historyczną ciekawostką, ale pomoże konserwatorom dzieł sztuki na rekonstrukcje dawnego malarstwa w procesie zbliżonym do pierwotnego. Naukowcy mają nadzieję, że informacje te przydadzą się do opracowania specjalnej strategii konserwacji duńskich malowideł z okresu malarskiego złotego wieku.