Dorobek Queen wart 1 mld dolarów 

Jeśli wspomniana transakcja dojdzie do skutku, może być największą w historii muzyki! Obszerny katalog muzyczny grupy Queen, w którym znajdziemy zarówno albumy zawierające kultowe przeboje, jak i sztuki teatralne czy inne formy twórczości, ma być sprzedany w ciągu najbliższego miesiąca za rekordową sumę 1 mld dolarów!

Reklama

Jak donosi CNN, powołując się jednak na anonimowe źródło, Universal Music Group ma ogromną chrapkę na dorobek Queen i jest w stanie zapłacić za niego Disney Music Group naprawdę sporą sumkę. Disney – obecny właściciel praw do katalogu zaprzeczył jednak doniesieniom i zapewnił, że koncern nie planuje sprzedaży dorobku Queen.

 

Freddie Mercury - niesłabnąca legenda

Gdyby jednak informacje zagranicznych mediów okazały się prawdziwe, taka transakcja z pewnością wstrząsnęłaby światem muzycznym. Zdaniem ekspertów tak wysoka cena wiąże się z ogromnym zainteresowaniem dorobkiem grupy Queen. W popularyzacji ich twórczości z pewnością pomógł film „Bohemian Rhapsody” z 2018 roku z Ramim Malekiem w roli Freddiego Mercurego, który cieszył się sporym zainteresowaniem i został nagrodzony Oscarem. Filmowa opowieść wyreżyserowana przez Bryana Singera co prawda koncentrowała się na postaci frontmena zespołu Queen, Freddim Mercurym, ale sprawiła, że najmłodsze pokolenia ponownie zaczęły słuchać takich przebojów, jak „We Will Rock You” i „We Are The Champions”.

 

Tina Turner, Bruce Springsteen, Jutin Timberlake - muzycy sprzedają swój dorobek

Dodajmy, że sprzedaż katalogu muzycznego danego artysty nie jest rzadkością. W 2021 roku Bruce Springsteen sprzedał prawa do całego swojego dorobku firmie Sony Music Entertainment za 500 mln dolarów. W tym samym roku Justin Timberlake podpisał podobny kontrakt, sprzedając swój katalog muzyczny za 200 mln dolarów, a Tina Turner sprzedała swoje muzyczne dziedzictwo firmie BMG za 50 mld dolarów. Jak twierdzą eksperci, decyzje muzyków wynikały głównie z powodu trwającej wówczas pandemii COVID-19 i niemożności koncertowania, a tym samym zarabiania pieniędzy.

Zdaniem prawników sprzedaż własnego dorobku muzycznego to również dobre rozwiązanie, gdy myślisz o przekazaniu majątku swoim potomkom.