"Eiffel" - czyli romantyczna miłość w Paryżu 

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałby Paryż bez monumentalnej Wieży Eiffla? To zdecydowanie jedna z najsłynniejszych budowli świata i jedna z najbardziej romantycznych. Ale, czy wiecie, dlaczego paryska budowla od dekad uważana jest za najromantyczniejszą na całym świecie?

Reklama

„Eiffel” to opowieść skupiająca się wokół życia słynnego inżyniera Gustave’a Effla, jednak nie dajcie się zwieść twórcom filmu. 

Produkcja jeszcze przed swoją premierą zyskała miano „librement inspire de fatis reels”, czyli „wymyślonego bajeru”, który przekształci suche fakty w ckliwy romans między kochankami rozdzielonymi przez przeszłość. Zatem „Eiffel” to (nie)biograficzna produkcja o twórcy najsłynniejszej budowli na całym świecie. Mimo to, całkiem dobra. 

Film "Eiffel" - fabuła 

Początkowo niechętny do budowy 324-metrowej wieży Gustave Eiffel spotyka Adrienne Bougers, kobietę, którą chciał poślubić kilka lat wcześniej. Ich miłość ożywa, a zakochani nie mogą oprzeć się głębokiemu uczuciu – mimo że obydwoje są już w innych małżeństwach. Czy zakochani staną się paryską definicją „Romea i Julii”?

Film o miłości: Film o miłości:

„Eiffel” z Roumainem Durisem w roli głównej to dramat z epoki, który ma sugerować widzom, że forma Wieży Eiffla nie jest kwestią przypadku. Kształt litery „A” ma być hołdem oddanym w stronę wielkiej miłości Gustave’a Eiffla - Adrienne Bourges. W tę rolę wcieliła się znana z serialu "Sex Education" Emma Mackey. 

Twórcy od początku zaznaczają jednak, że scenariusz powstał jedynie na podstawie swobodnego wykorzystania faktów historycznych. Co mówią na ten temat krytycy filmowi? Ich zdaniem opowieść jest warta uwagi.

Film o miłości: Film o miłości:

 

Film „Eiffel” – nowa opowieść o monumentalnej Wieży Eiffla

Krytycy zaznaczają, że reżyser Martin Bourboulon ożywił historię Wieży Eiffla. Upiększył ją i wplótł w romantyczną opowieść, która jest pełna wzlotów i upadków, zupełnie tak, jak ta, która spotyka ludzi w prawdziwym życiu.

Film w dramatyczny sposób ukazuje także gniew, jaki wywołała budowa Wieży Eiffla wśród mieszkańców Paryża.

- My, pisarze, malarze, rzeźbiarze i architekci, namiętni miłośnicy piękna, do tej pory nienaruszonego Paryża, z całą mocą i oburzeniem protestujemy w imię francuskiego poczucia estetyki przeciwko budowie w bezużytecznej i monstrualnej Wieży Eiffla w samym centrum naszej stolicy – napisał wściekły kolektyw składający się z pisarzy Guya de Maupassanta oraz Aleksandra Dumasa w 1889 roku.

Film o miłości: Film o miłości:

Budowla uznana wówczas za szkaradną początkowo miała zostać zburzona po dwudziestu latach. Z czasem jednak Paryż zaakceptował żelazną "A" i zaczął doceniać jej nowoczesne piękno. Dziś wieża Eiffla obchodzi swoje 133. urodziny i choć po latach musi zmagać się z nowymi wyzwaniami, wciąż kusi swoim majestatem, przyciągając turystów z całego świata. 

Film Film

Chcecie poczuć się jak w Paryżu z czasów belle epoque? Obejrzyjcie film "Eiffel" - film, który pokochają miłośnicy romantycznych historii, kostiumów i pięknych kadrów w tle.