„Diuna 2” – kto zagra? 

Pojawia się coraz więcej informacji na temat drugiej odsłony kinowej adaptacji „Diuny”. Wiadomo już m.in., że do obsady dołączą Christopher Walken, Florence Pugh oraz Austin Butler. Walken wcieli się w postać imperatora znanego wszechświata Padyszacha Shaddama IV, podczas gdy Pugh i Butler zagrają odpowiednio córkę imperatora – księżniczkę Irulanę – oraz Feyda-Rauthę Harkonnena, siostrzeńca Barona Vladimira Harkonnena (Stellan Skarsgård).

Reklama

Dodatkowo na ekranie zobaczymy znanych z pierwszej części Timothée Chalameta jako Paula Atrydę, Zendayę w roli Fremenki Chani, a także Javiera Bardema (lider Fremenów) i Rebeccę Ferguson (Lady Jessica, matka Paula Atrydy).

Nie wiadomo natomiast, czy w drugiej części ekranizacji hitu Franka Herberta pojawią się Jason Momoa (Duncan Idaho), Josh Brolin (Gurney Halleck) oraz Stephen McKinley Henderson (Thufir Hawat) – ich obecność będzie zależeć od tego, w jakim stopniu reżyser Denis Villeneuve postanowi zachować wierność tekstowi źródłowemu.

„Diuna 2” – fabuła

Pierwsza część filmowej adaptacji „Diuny” zostawia widzów w momencie, w którym Paul Atryda dołącza do ludu Fremenów w obronie pustynnej planety Arrakis przed najazdem Rodu Harkonnenów.

Zgodnie z zapowiedziami twórców głównym wątkiem kontynuacji filmu będzie dojście do władzy młodego Atrydy wśród Fremenów oraz ich wspólny bunt przeciwko imperatorowi znanego wszechświata Padyszachowi Shaddamowi IV, który do spółki z diabolicznym Baronem Vladimirem Harkonnenem będą próbować przejąć kontrolę nad planetą Arrakis i doprowadzić do ostatecznego upadku Atrydów.

Poza Paulem Atrydą na główny plan wysunie się m.in. grana przez Zendayę postać Chani, która w pierwszej części pojawiała się jedynie epizodycznie (łącznie 7 minut czasu ekranowego). Widzowie ujrzą też znacznie więcej scen z udziałem Barona Harkonnena, którego brawurowa kreacja stworzona przez Stellana Skarsgårda była jednym z najmocniejszych punktów pierwszej części filmu.

„Diuna 2” – premiera, pozostałe szczegóły

Reżyser Denis Villeneuve potwierdził też, że w drugiej części filmu zamierza użyć formatu IMAX, który ma pojawić się w jeszcze szerszym wymiarze, dzięki czemu widzowie mogą spodziewać się jeszcze więcej spektakularnych ujęć.

Zdjęcia do sequela „Diuny” mają rozpocząć się pod koniec lata 2022 w Budapeszcie. Za kamerą ponownie zasiądzie Denis Villeneuve, który do spółki z Jonem Spaihtsem odpowiada również za scenariusz. Wśród twórców pojawia się również nazwisko Greiga Frasera odpowiedzialnego m.in. za serial „The Mandalorian” oraz najnowszą odsłonę „Batmana”.

Premiera „Diuny: część druga” zaplanowana jest na 20 października 2023 r. jedynie w kinach. Film prawdopodobnie trafi jednak na platformę HBO Max po 45 dniach.