Diamenty z powietrza, czyli innowacyjny projekt Aether Diamonds

Aether Diamonds wykorzystuje najlżejszy materiał świata – powietrze – i zamienia je w jeden z najtwardszych materiałów świata – diament. Na czym polegają bezkonkurencyjne korzyści wynikające z projektu firmy?

Reklama

Ryan Shearman i Daniel Wojno to prawdziwi alchemicy na miarę XXI wieku. Ich firma Aether Diamonds "wyciąga" dwutlenek węgla z atmosfery, a następnie wykorzystuje jego potencjał do wytwarzania laboratoryjnych diamentów.

- Kiedy usłyszałem o nowej technologii bezpośredniego wychwytywania CO2 z atmosfery, opracowanej przez pewną szwajcarską firmę, od razu się zafascynowałem. Zastanawiałem się, czy moglibyśmy wykorzystać cały ten obfity, szkodliwy węgiel, który ociepla planetę, i przekształcić go w piękną formę węgla, która ogrzewa serce – diamenty – mówi w oświadczeniu Ryan Shearman.

Nie są to jednak typowe LGD. Dlaczego?

LGD inne niż wszystkie

Diamenty Aether Diamonds w odróżnieniu od reszty nie są produkowane z substancji petrochemicznych. To właśnie dlatego firma ma szansę zmienić sposób, w jaki kupujemy diamenty - żadna inna marka nie może pochwalić się wydobyciem 20 ton metrycznego dwutlenku węgla z powietrza na każdy jeden karat sprzedanego diamentu.

Aether Diamonds i diamenty z misją

Niestety, proces wydobywania diamentów wiąże się ze sporą degradacją środowiska. I choć inni producenci LGD twierdzą, że są neutralni węglowo, czyli nie pompują dwutlenku węgla do atmosfery, np. De Beers osiągnie status neutralności dopiero w 2030 roku.

Dlatego pod tym kątem Aeather Diamonds także wychodzą na prowadzenie. Jak podaje Forbes, firma już teraz bez problemu osiąga neutralność względem planety. Co więcej, jako jedyny producent diamentów otrzymała certyfikat B Corp.

-  Dotykamy rynku diamentów hodowanych w laboratorium w nowy sposób. Istnieje pewien poziom emisji i wpływu na środowisko związany z produkcją paliw kopalnych wykorzystywanych w hodowlach laboratoryjnych. Sprowadza się to do tego, że zarówno w przypadku diamentów wydobywanych w kopalniach, jak i tych wyhodowanych w laboratoriach, istnieje spór o to, który z nich mniej szkodzi środowisku. Aether wywraca ten paradygmat do góry nogami. Przynosimy korzyści naszej planecie – dodaje Ryan Shearman.

Diamenty z powietrza – proces powstania

Proces powstawania diamentów Aether Diamonds opiera się na dwóch etapach. Po pierwsze, potrzebny jest reaktor do ekstrakcji CO2 z powietrza, który staje się surowcem umieszczanym w drugim reaktorze, gdzie diamenty są hodowane. W tym właśnie celu nawiązano współpracę z firmami Elkus i Helena.

Dwutlenek węgla zostaje zatem wykorzystywany do produkcji wysokiej jakości czystego metanu wtryskiwanego do reaktorów diamentowych. W środku następuje proces chemicznego osadzania z fazy gazowej, który pozwala na otrzymanie surowego materiału diamentowego. Zwykle tego typu wytwarzanie diamentów zajmuje naukowcom kilka tygodni.

Ponadto Aether Diamonds zapewnia, że w swoich działaniach wykorzystuje zasoby energii słonecznej i jądrowej.

- Oferujemy konsumentom znaczącą, postrzeganą wartość. Jedyną rzeczą, która sprzedaje diament, jest historia, a my ją mamy. Inne LGD tego nie mają – zaznacza Ryan Shaerman.