Rzadki diament sprzedany na aukcji za rekordową sumę

„Light of Africa” to diament wycięty z 299,3-karatowego surowca, wydobytego w słynnej kopalni Cullinan Diamond Mine. To właśnie z niej pochodzą diamenty będące częścią Brytyjskich Klejnotów Koronnych.

Reklama

Nieskazitelny diament typu IIa, o szlifie szmaragdowym w kolorze D i wadze 103,49 karata został początkowo oszacowany na kwotę od 11 do 18 milionów dolarów. Jak  ostatecznie potoczyła się sprzedaż?

Sensacyjny klejnot pojawił się na akcji Christie’s New York Magnificent Jewels w środę, 8 czerwca 2022 roku – rywalizacja potencjalnych nabywców była zacięta.

Licytacja rozpoczęła się od 6 milionów dolarów i szybko rosła, co można było zobaczyć na żywo w transmisji Christie's. Po osiągnięciu kwoty 13 milionów dolarów liczba początkowo kilkunastu kupujących zmniejszyła się do około 4 osób licytujących telefonicznie.

Ostatecznie szef działu biżuterii w Christie's - Rahul Kadakia - opuścił młotek przy zwycięskiej ofercie wynoszącej 17 milionów dolarów – przed premią kupującego. Włącznie z nią wartość „Light of Africa” osiągnęła 20 milionów dolarów.

Nie była to jednak jedyna perełka aukcji. Wśród licytowanych przedmiotów pojawiły się także klejnoty JAR z kolekcji Ann Getty.

 

Diamenty JAR Anny Getty na aukcji Christe's

Niezaprzeczalnym hitem na środowej wyprzedaży Christie's  było także dwanaście klejnotów JAR Anny Getty.

Ich ostateczna sprzedaż osiągnęła 5,1 milionów dolarów. Co ciekawe, początkowe szacunki bazowały raczej w okolicach 1,5 miliona dolarów. Wartość kolekcji okazała się więc znacznie cenniejsza, niż przypuszczano - choć trudno się temu dziwić.

Joel Arthur Rosenthal — powszechnie znany pod swoimi inicjałami JAR — to amerykański projektant uwielbiany przez wymagających kolekcjonerów. Jego spuścizna obejmuje jedyne w swoim rodzaju klejnoty, które nawiązują do natury, historycznych elementów architektonicznych i wzorów tekstylnych.

Anna Getty była długoletnią kolekcjonerką JAR. Czasami wypożyczała fragmenty swojej kolekcji na wystawy, w tym retrospektywę JAR w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku w 2013 roku, wystawę JAR w londyńskim Somerset House w 2002 roku oraz „Arcydzieła francuskiej Biżuterii” w Muzeum Legii Honorowej w San Francisco w 2007 roku.

Można powiedzieć zatem, że nowy nabywca kolekcji właśnie stał się właścicielem prawdziwego artefaktu!