"Daliland". Ben Kingsley jako ekscentryczny Salvador Dali

19 maja 2023 roku do polskich kin wszedł "Daliland", czyli niezwykła opowieść o życiu i twórczości jednego z największych malarskich geniuszy wszech czasów.

Reklama

Akcja filmu dzieje się w latach 70. XX wieku, kiedy ekscentryczny mistrz Salvador Dali przygotowuje wystawę w Nowym Jorku (w roli tytułowej Ben Kingsley i Ezra Miller jako młody Dali). W szalonych i niekonwencjonalnych przygotowaniach towarzyszą mu młody asystent James, nowojorscy artyści tamtych czasów oraz żona i muza Gala, z którą łączy go pełen pasji i zazdrości związek.

Widzowie mają szansę przenieść się w czasie, do artystycznego świata nowojorskiej bohemy - pełnego pokus, rządz i szaleństwa. W filmie przewijają się takie postacie, jak legenda rocka Alice Copper, gwiazda musicalu "Jesus Christ Superstar"Jeff Fenholt oraz ikony mody Donyale Luna i Amanda Lear.

Daliland w kinach od 19 maja 2023 / fot. materiały prasowe Daliland w kinach od 19 maja 2023 / fot. materiały prasowe

"Daliland" - obsada i twórcy

Salvadora Dalego zagrał Ben Kingsley, który zdobył Oscara w 1983 roku za swoją rolę w filmie "Ghandi". Przez wiele lat swojej pracy pojawiał się w niezliczonych produkcjach, stając się nieodłącznym elementem uniwersum Marvela, grając Trevora Slattery'ego..

Młodego malarza, który na ekranie pojawia się w retrospekcjach, gra Ezra Miller. Obsadę uzupełniają Barbara Sukowa jako Gala, a także Anreja Pejic, Zachary Nachbar-Seckel, Avital Lvova, Suki Waterhouse czy Rupert Graves.

"Daliland" wyreżyserowała Mary Harron, która odpowiadała także za takie produkcje, jak "Strzelałam do Warhola" i "American Psycho".

"Daliland" - premiera kinowa i na streaminach

Światowa premiera "Daliland" odbyła się 17 września 2022 roku. Do polskich kin natomiast produkcja trafiła 19 maja 2023 roku. 9 czerwca film dostępny będzie na streamingach. Na tę chwilę nie wiadomo, na jakich platformach "Daliland" będzie do obejrzenia w Polsce.