Dagmara Domińczyk - Polka w "Sukcesji"

Pod koniec marca 2023 roku odbyła się premiera 4. i zarazem ostatniego sezonu serialu HBO "Sukcesja". Produkcja zdobyła fanów na całym świecie, którzy co tydzień wyczekują nowego odcinka. Jednym z wielu atutów "Sukcesji" jest jej obsada, a w tej znajdziemy polski akcent - Dagmarę Domińczyk wcielającą się w postać Karoliny Novotney.

Reklama

Hitowy serial to nie jedyna głośna produkcja, w której grała Polka. Na swoim koncie ma pracę z największymi gwiazdami Hollywood. Kim jest Dagmara Domińczyk?

Dagmara Domińczyk - kim jest?

Dagmara Domińczyk urodziła się w 1976 r. w Kielcach. Jest córką działacza solidarnościowego, Mirosława Domińczyka, który był blisko związany z Lechem Wałęsą.

Kiedy miała 7 lat, jej ojciec dostał ultimatum: albo wyjedzie z kraju, albo dalej będzie siedział w więzieniu, do którego trafił w 1981 roku. Wówczas, w 1983 roku rodzina Domińczyków wyemigrowała do USA.

- Opuszczaliśmy Polskę z poczuciem, że już nigdy nie zobaczymy rodziny i przyjaciół. Mama była przerażona, ponieważ była blisko związana ze swoją mamą i siostrami - wspominała Dagmara Domińczyk w wywiadzie dla "Twojego Stylu".

Aktorka przyznaje, że życie na emigracji nie należy do najłatwiejszych, ale przyniosło jej znacznie więcej korzyści. To właśnie na Brooklynie, na którym mieszkali, poznała multikulturowość, dzięki czemu dorastała bez uprzedzeń i stereotypów.

- W Polsce nie miałabym szans tego doświadczyć, a tu dorastałam bez jakichkolwiek uprzedzeń. Pomału zaczęłam czuć, że jestem Amerykanką. Owszem, w domu mówiliśmy po polsku, gotowaliśmy polskie potrawy, ale byliśmy częścią tego różnorodnego świata – opowiadała we wspomnianym wywiadzie.

Patrick Wilson i Dagmara Dominczyk na premierze 4. sezonu Patrick Wilson i Dagmara Dominczyk na premierze 4. sezonu

Dagmara Domińczyk - aktorska kariera w Hollywood

Dagmara Domińczyk często odgrywała w domu z siostrami teatrzyki, co przynosiło jej ukojenie w trudnym okresie po przeprowadzce. Po podstawówce postanowiła aplikować do liceum artystycznego La Guardia. Do tej prestiżowej szkoły co roku próbuje dostać się kilkanaście tysięcy nastolatków. Placówka ma jednak "tylko" 600 dostępnych miejsc. Dagmara Domińczyk znalazła się wśród tych szczęśliwców.

- W tej szkole przestałam myśleć, że jestem imigrantką. Zyskałam pewność siebie.

Na studia wybrała jedną z najlepszych szkół aktorskich na świecie - Carnegie Mellon w Pittsburghu.

Po studiach jej kariera nabierała rozpędu. Jako świeżo upieczona absolwentka aktorstwa wystąpiła na Broadwayu w sztuce "Closer". Później zagrała niewielką rolę w "Zakazanym owocu" Edwarda Nortona, a w 2001 roku pojawiła się w  "Gwieździe rocka" u boku m.in. Marka Wahlberga i Jennifer Aniston.

Największy przełom w jej karierze nastąpił w 2002 roku, kiedy dostała pierwszoplanową żeńską rolę w "Hrabim Monte Christo".

- Superprodukcja, wspaniałe kostiumy, podróże samolotami, luksusowe hotele. I zarobiłam 200 tys. dolarów, co było niewyobrażalną sumą dla mnie i moich rodziców, którzy żyli od pierwszego do pierwszego. 

Dagmara Domińczyk, czyli Polka w Hollywood

Dagmara Domińczyk zaznaczyła swoją obecność w Hollywood mniejszymi i większymi rolami, a karierę za oceanem robi na własnych zasadach. Ma polskie nazwisko i nigdy nie zamierzała go zmieniać.

- Na temat nazwiska była kiedyś jedna bardzo krótka rozmowa, że może by je zmienić na coś krótszego. Powiedziałam „nie”. Przecież to jest Ameryka, możesz być Amerykanką i mieć nazwisko włoskie, niemieckie, czeskie. Jeżeli ludzie mogli się nauczyć „Schwarzenegger”, to się nauczą „Domińczyk” - mówiła w rozmowie z "Vogue".

Nie zdecydowała się też na przeprowadzkę do Los Angeles po roli w "Hrabim Monte Christo", jak sugerował jej agent. Wtedy urodziła pierwsze dziecko i poświęciła się jego wychowaniu.

Okazało się, że powrót do pracy nie był bolesny. Regularnie pojawiała się w różnych produkcjach. W 2021 roku zagrała w "Córce" debiucie reżyserskim Maggie Gyllenhaal, która przyznaje, że podczas doboru obsady od razu pomyślała o Dagmarze.

- Dag podziwiałam z daleka już od lat. Ma w sobie dużo ciepła i dobroci, które łączy z elektryzującą inteligencją - skomentowała Maggie Gyllenhaal w "Twoim Stylu".

Mówiąc o karierze Dagmary Domińczyk nie można nie wspomnieć o "Sukcesji", w której od samego początku gra milczącą i chłodną Karolinę Novotney.

Dagmara Domińczyk - życie prywatne

Polka prywatnie związana jest z Patrickiem Wilsonem, którego poznała dzięki pracy. Co ciekawe, po jednym ze spektakli aktor zostawił Dagmarze liścik z zaproszeniem na drinka. Wówczas odmówiła.

Po jakimś czasie znów wpadli na siebie w Nowym Jorku. Serialowa Karolina Novotna zaproponowała spotkanie, ale wtedy Wilson był w rozjazdach.

- Napisałam mu, że musimy się jak najszybciej zobaczyć. On odpowiedział: "OK, ale niedługo mam premierę filmu i lecę do Teksasu. Za półtora miesiąca powinienem mieć trochę wolnego czasu...". Stwierdziłam, że nie będę czekała tak długo. Spakowałam walizkę, pojechałam na lotnisko i kupiłam bilet do Los Angeles. Zawsze taka byłam, że dla miłości rzucałam wszystko - wspominała Dagmara Domińczyk.

W  2005 roku wzięli ślub. Rok później na świecie pojawił się pierwszy syn Kalin Patrick, a w 2009 roku urodził się Kassian McCarrell.