Wampiry w Polsce: Archeolodzy natrafili na tajemniczą mogiłę

Pod koniec lipca 2023 roku archeolodzy z Wydziału Średniowiecza Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzący wykopaliska na terenie cmentarza wsi Pień odkopali szczątki dziecka. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, w jaki sposób ciało zostało złożone do grobu. Jak się okazało, archeolodzy natrafili na pochówek "wampira".

Reklama

Grób dziecka z kłódką / Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu fot. Łukasz Czyżewski.jpg Grób dziecka z kłódką / Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu fot. Łukasz Czyżewski.jpg

 

Czy w Polsce wierzono w wampiry?

Legendy o wampirach cieszą się popularnością od wieków. Podstępne, krwiożercze istoty o ludzkiej postaci budziły grozę już w wiekach średnich. Jak przekonują ostatnie wykopaliska – w istoty te wierzono także w XVII-wiecznej Polsce. W tym czasie powszechne były praktyki, które miały przeciwdziałać niechcianej transformacji w członka rodziny Cullenów z sagi „Zmierzch”. Były one szczególnie widoczne w trakcie obrządków pogrzebowych.

Według wierzeń, złowroga siła miała szansę na zdobycie duszy zmarłego, który odszedł z ziemskiego świata w czasie epidemii, przez samobójstwo lub nieochrzczony.

- Ludzie zaczęli wierzyć, że za niektóre nieszczęścia mogą odpowiadać zmarli, że ich ciała mogą przeistoczyć się w żywego trupa, jeśli te osoby za życia postępowały niegodnie. Wierzono, że niektórym mogło nie udać się, przekroczyć tej granicy świata życia i śmierci, i dalej – mimo, że umarli, pozostają w świecie żywych - aby żyć, najpewniej potrzebują krwi innych osób – wskazał w rozmowie z PAP historyk, archeolog Instytutu Historii UAM w Poznaniu i dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy prof. Andrzej Marek Wyrwa.

Grób kobiety z sierpem i kłódką / Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu fot. Łukasz Czyżewski Grób kobiety z sierpem i kłódką / Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu fot. Łukasz Czyżewski

Ciała "naznaczonych" - nowe odkrycia archeologiczne w Polsce

Ciała „naznaczonych” osób chowano, odpowiednio zabezpieczając przed działaniem złowrogiej siły. W taki sposób pochowane zostało dziecko, którego szczątki odkopano na cmentarzu we wsi Pień – twarzą do dołu, z kłódką przy stopach.


– To było bardzo typowe dla antywampirzej praktyki bezpieczeństwa – mówi Dariusz Poliński z Wydziału Średniowiecza Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który kierował wykopaliskami.

Pierwsze wzmianki o pochówkach antywampirzych pochodzą z 1529 roku ze wsi Lalin. Z kolei w Jaworniku nad Osławicą „wampiry” chowano jeszcze do 1939 roku!

Jednym z najbardziej znanych odkryć tego rodzaju jest grób kobiety, która również została pochowana na cmentarzu w Pniu. Odnalezione w 2022 roku szczątki także pochowano z kłódką przy stopach. Dodatkowo na szyi nieszczęśniczki umieszczono sierp, ostrzem w dół. 

Zarówno szczątki kobiety, jak i dziecka, poddane zostaną badaniom. Naukowcy spróbują dowiedzieć się czegoś więcej na temat koloru oczu, skóry, włosów i schorzeń genetycznych pochowanych osób.

Grób kobiety z sierpem i kłódką / Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu fot. Łukasz Czyżewski Grób kobiety z sierpem i kłódką / Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu fot. Łukasz Czyżewski"Antywampirzy" pochówek w Polsce. W tych miejscowościach znaleziono szkielety "wampirów"!

Metod na zabezpieczenie wampirzego grobu było wiele. Strach przed wampirami tylko podsycał wyobraźnię. W 2014 roku na terenie dawnego targowiska w Kamieniu Pomorskim natrafiono na szczątki mężczyzny, któremu wybito zęby, a w usta włożono fragment cegłówki. W Gliwicach zaś odkopano 10 szkieletów pozbawionych głów, z czego jeden był nadpalony. Groby wampiryczne znaleziono także pod krakowskim rynkiem – tam ciała kobiet złożono do grobu w pozycji embrionalnej.