Kim był naprawdę James Bond? To Sir Vernon George Waldegrave Kell

Sir Vernon George Waldegrave Kell urodził się w 1873 roku i był brytyjskim wojskowym, który po ukończeniu  Royal Military College od razu zaczął swoją karierę w siłach zbrojnych. Był wyjątkowo utalentowany i zdeterminowany, co przekładało się na regularne awanse.

Reklama

Ciekawostką jest fakt, że mówił w kilku językach, a wszystko to dzięki temu, że rodzina jego matki była rozsiana po całej Europie. Już w dzieciństwie władał niemieckim, francuskim, włoskim i polskim. Podczas służby nauczył się także chińskiego i rosyjskiego. Mówi się, że był jednym z najlepszych lingwistów kontrwywiadu brytyjskiego.

Sir Vernon George Waldegrave Kell i jego polskie korzenie

Brytyjski wojskowy ma jednak solidne polskie korzenie. Jego dziadkiem był Samuel Aleksander Ernest Konarski - powstaniec listopadowy, który miał pochodzić z hrabiowskiej rodziny. To jednak zostało obalone w późniejszych badaniach historycznych.

Samuel Aleksander Ernest Konarski zdobywał wykształcenie w Bonn i we Wrocławiu. Pracował jako chirurg w szpitalu przy szkole podchorążych w Warszawie.

Po upadku zrywu zdecydował się na emigrację. To właśnie wtedy odznaczono go orderem Virtuti Militari. Podczas pobytu w Anglii zajął się handlem, do którego miał niezwykłą smykałkę. Był towarzyski i powszechnie szanowany i najprawdopodobniej dzięki tym cechom przez pewien czas przyjaźnił się z Karolem Ludwikiem Bonapartem, późniejszym cesarzem Napoleonem III.

W 1840 roku poślubił Harriet Frager Lucas, z którą miał pięcioro dzieci: syna i cztery córki. Najmłodsza z córek, Georgina Augusta wzięła ślub z Walgrave’em Charlesem Fearnem Kellem, a owocem ich miłości jest Vernon Kell.

James Bond pracował w Warszawie

Polskie korzenie współzałożyciela Secret Service to nie jedyne powiązania Jamesa Bonda z naszym krajem. W 2020 roku Instytut Pamięci Narodowej ujawnił, że w ambasadzie Wielkiej Brytanii w Warszawie pracował niejaki James Albert Bond - brytyjski dyplomata. Według zachowanych dokumentów miał on też prowadzić działalność wywiadowczą.

Nie ma jednak potwierdzenia, że twórca postaci Jamesa Bonda, Ian Fleming wiedział o istnieniu dyplomaty pracującym w Polsce. 

James Bond i jego powiązania z Polską

Mówi się także, że ukochana Agenta 007, Vesper była inspirowana Polką, a dokładnie Krystyną Skarbek.

- Istnieją przypuszczenia, że Vesper - ukochana Bonda z powieści to Krystyna Skarbek (1908-52), jedna z najcenniejszych agentek brytyjskich, zwana ulubioną agentką Churchilla, prawdopodobnie jeszcze przed wojną współpracująca z polskim wywiadem. W czasie II wojny światowej m.in. trzykrotnie odbywała misje do Polski. Prawdopodobnie była w bliskiej relacji z Flemingiem – czytamy w komunikacie Instytutu Pamięci Narodowej.

Takie podejrzenia ujawnił też w 1993 roku brytyjski dziennikarz i historyk Donald McCormick.