Amsterdam: Wystawa Vermeera w Rijksmuseum

Rijksmuseum dokonało niemal cudu zbierając w jednym miejscu znaczną większość dzieł holenderskiego malarza Johannesa Vermeera. W amsterdamskiej galerii od lutego 2023 można podziwiać 28 z 35 obrazów artysty.

Reklama

W Rijksmuseum można zobaczyć dzieła, które na co dzień rozsiane są po całym świecie, a muzea, do których należą niechętnie je wypożyczają. Na trwającej do 4 czerwca 2023 wystawie zobaczyć można takie obrazy, jak "Dziewczyna z perłą", "Pisząca list", "Ważąca perły", "Koronczarka" czy "Mleczarka".

Obrazy Vermeera podczas instalacji w Rijksmuseum / fot. materiały prasowe Rijksmuseum/Kelly Schenk Obrazy Vermeera podczas instalacji w Rijksmuseum / fot. materiały prasowe Rijksmuseum/Kelly Schenk

Bilety na wystawę Vermeera wyprzedane

Bilety na wystawę Vermeera zostały wyprzedane w zaledwie kilka dni. Rijksmuseum zdecydowało się także na wydłużenie godzin otwarcia na okres retrospektywy holenderskiego mistrza. W czwartki, piątki i soboty galeria czynna jest do godz. 22:00.

Biletów brak, ale nie chętnych, dlatego w sieci można znaleźć wiele ofert z drugiej ręki.

Czy można kupić bilety na wystawę Vermeera?

Czarny rynek z wejściówkami do Rijksmuseum kwitnie i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Bilety na wystawę Vermeera można kupić na różnych serwisach aukcyjnych, a ich ceny osiągają poziom od kilkuset zł do nawet kilku tysięcy zł. Zdarzały się jednak aukcje, na których bilety sprzedawały się za niemal 3 tys. dolarów, co daje około 15 tys. zł.

Rijksmuseum przestrzega jednak przed takim procederem i nie gwarantuje ważności takich wejściówek.

- Bilety na wystawę "Vermeer" można było kupić wyłącznie na stronie Rijksmuseum i u autoryzowanych partnerów, na przykład Get Your Guide i Priotickets. Rijksmuseum nie popiera sprzedaży biletów z drugiej ręki i nie może zagwarantować ważności biletów zakupionych poza oficjalnymi kanałami — wyjaśniał w "Hyperallergic" rzecznik prasowy amsterdamskiego muzeum.

Organizatorzy nie bez powodu reklamowali tę wystawę jako "życiową okazję, aby zobaczyć niemal wszystkie dzieła holenderskiego mistrza pod jednym dachem". Dotychczas największa wystawa obrazów Vermeera miała miejsce 27 lat temu w Hadze w Mauritshuis, gdzie zaprezentowano wówczas 22 płótna Vermeera. Wydarzenie przyciągnęło przeszło 450 tys. odwiedzających.


Wizyta w Rijksmuseum online

Rijksmuseum wyszło naprzeciw oczekiwaniom i w związku z tak dużym zainteresowaniem wystawą Vermeera otworzyło darmowe wizyty online. Dwóch przewodników - anglo- i holenderskojęzyczny - oprowadzą miłośników sztuki opowiadając przy okazji o życiu malarza. 

 - Wykorzystując najnowszą dostępną technologię, po raz pierwszy odwiedzający będą mogli przybliżyć najdrobniejsze cząstki pigmentu z niezwykłą ostrością na zdjęciach niektórych obrazów Vermeera w ultrawysokiej rozdzielczości - czytamy w informacji prasowej.