"Gwiaździsta noc" Vincenta van Gogha

"Gwiaździsta noc" powstała w 1889 roku, kiedy Vincent Van Gogh przebywał na dobrowolnej terapii w szpitalu psychiatrycznym Saint-Paul-de-Mausole w pobliżu Saint-Rémy.

Reklama

Znawcy sztuki od dawna spierają się, co tak naprawdę było inspiracją malarza. Najpopularniejszą teorią jest ta, że to miejsce, w którym wówczas znajdował się Vincent van Gogh pobudziło jego wyobraźnię. 

Saint-Rémy (widok na miasto) - fot. Florian Pépellin, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons Saint-Rémy (widok na miasto) - fot. Florian Pépellin, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Fragment Gwiaździstej nocy Vincenta van Gogha / fot. Pixaby Fragment Gwiaździstej nocy Vincenta van Gogha / fot. Pixaby

 

Czy Paryż zainspirował Vincent van Gogha? 

James Hall, profesor na Uniwersytecie w Southampton i były krytyk sztuki dla "The Guardian" ma nową teorię na temat inspiracji "Gwiaździstej nocy".  Według znawcy to Wieża Eiffla miała znaczący wpływ na serię obrazów cyprysowych. 

Ekspert łączy fakty. W 1889 roku odbyło odsłonięcie słynnego żelaznego pomnika w Paryżu. Uroczystości towarzyszył nocny pokaz pirotechniki, światła elektrycznego i eksplozji. Według teorii Jamesa Halla wizja została powtórzona w "piorotechnicznej muzyce gwiazd, nieba i chmur" na obrazie Vincenta van Gogha.

- Dla Van Gogha cyprys jest naturalną alternatywą dla Wieży Eiffla, centralnego elementu wystawy. Gwiaździsta noc to wiejski i kosmiczny odpowiednik pokazu świetlnego, który uświetnił otwarcie - tłumaczył James Hall.

Brytyjski profesor zaznacza też, że w 1886 roku, kiedy Vincent van Gogh przybył do Paryża, konkurs na pomnik został rozstrzygnięty, a wygrał go Gustav Eiffel. Informacje o powstającej wieży pojawiały się dosłownie wszędzie.

 

Oficjalny przewodnik z 1888 roku głosił, że podczas gdy piramidy zostały zbudowane przez niewolników dla tyranów, ten pomnik był "manifestacją czystej nauki, dostojnej sztuki i wolności pracy".

Artysta podczas pobytu w Saint-Rémy czytał m.in. "Le Monde", w którym pojawiały się ilustracje z relacji odsłonięcia wieży, która miała być dumą Francji.

- "Gwiaździsta noc" VincentaVan Gogha jest odpowiedzią natury i historii na bombastycznego, drżącego metalowego potwora Eiffla, który chciał prześcignąć Egipcjan… Obeliskowy cyprys dominuje nad Saint-Rémy i jego iglicą kościoła w taki sam sposób, w jaki dominuje 300-metrowa Wieża Eiffla Paryż - tłumaczy profesor Hall.

Cyprysy, które pojawiają się na pierwszym planie w "Gwiaździstej nocy" są podobne do tych, które widać w "Polu pszenicy z cyprysami".

- Cyprys został namalowany pierwszy. Jego podstawa jest wypełniona mniejszym drzewem, co sprawia, że kształt stał się bardziej piramidalny i bliższy wieży. Coś podobnego dzieje się w "Polu pszenicy z cyprysami", gdzie Van Gogh pozostawił lukę między dużym i małym cyprysem i oba wydają się opierać o siebie jak nogi wieży.

Warto zaznaczyć, że w maju 2023 w nowojorskim Metropolitan Museum otwarta zostanie wystawa poświęcona Vincentowi van Goghowi. Wśród obrazów nie zabraknie tych z cyprysami. To doskonała okazja, aby zderzyć nową teorię z oryginalnym dziełem.