Banksy wspiera Ukrainę 

„CND Soldiers” to dzieło, które Banksy stworzył w 2003 roku, umiejscawiając je nieprzypadkowo po drugiej stronie ulicy od Brytyjskiego Parlamentu w Londynie. W ten sposób artysta chciał zaprotestować przeciwko zaangażowaniu się Wielkiej Brytanii w wojnę w Iraku.

Reklama

Skrót CND oznacza Campaign for Nuclear Disarmament i dotyczy brytyjskiej organizacji, która została założona w 1957 roku, by opowiadać się za rozbrojeniem jądrowym.

Antywojenny plakat na pomoc szpitalowi w Kijowie 

Dwa lata później Banksy, współpracując z wydawcą Pictures on Walls, powielił swoje antywojenne dzieło w limitowanej serii 700 sitodruków. Połowa z nich została osobiście podpisana przez artystę.

Ostatnio jeden z rzadkich sitodruków Banksy'ego został wystawiony na sprzedaż za pośrednictwem MyArtBroker. Wysokość aukcji wyniosła 106,5 tys. dolarów. Nowy właściciel, który chciał pozostać anonimowy, przekaże całą sumę na rzecz największego szpitala dziecięcego w Ukrainie - Ohmatdyt w Kijowie. Szpital ten działa, mimo wojny.

Antywojenne dzieło Banksy’ego przedstawia dwóch żołnierzy kucających przed czerwonym znakiem pokoju, który namalowany został na ścianie. Symbol pokoju zaprojektowany został w 1958 roku przez Geralda Holtoma właśnie dla organizacji CND, ale dziś uznawany jest za uniwersalny znak antywojenny.