POMORZE: Osada w Ciepłem była najważniejszym szlakiem handlowym pierwszych Piastów

Stanowisko archeologiczne we wsi Ciepłe, w gminie Gniew w województwie pomorskim to prawdziwa kapsuła czasu. Badacze z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, którzy realizują pierwszy etap projektu „Wczesnośredniowieczny kompleks osadniczy w Ciepłem. Piastowski klucz do Pomorza Wschodniego”, są na tropie jednego z najważniejszych ośrodków handlowych na szlaku wiślanym, który funkcjonował już w X wieku.

Reklama

Badania naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego we wsi Ciepłe / Uniwersytet Warszawski Badania naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego we wsi Ciepłe / Uniwersytet Warszawski

 

 

Archeologowie odkryli grób tajemniczego Wikinga 

Realizowane na przełomie lipca i sierpnia 2023 roku prace archeologiczne miały na celu dogłębną analizę odkryć z lat 2004-2014, podczas których ujawniono m.in. grób tajemniczego wojownika pochowanego z włócznią i ostrogą. Prawdopodobnie był on wikingiem.
Dotychczasowe badania, które skupione były wokół ogromnej nekropolii, rozszerzono o trzy grody o łącznej powierzchni 150 metrów kwadratowych. Działanie te pozwoliły na dokonanie kluczowych ustaleń.

– Dotychczas stanowisko archeologiczne w Ciepłem kojarzone było przede wszystkim z odkryciami na cmentarzysku, gdzie na początku XX wieku odnaleziono grób uzbrojonego wojownika uznanego za wikinga oraz z badaniami z początku XXI wieku – mówi dr Sławomir Wadyl, kierownik badań.

Prace archeologiczne w osadzie Piastów: Co odnaleziono we wsi Ciepłe?

Multidyscyplinarne studia obejmujące analizę paleośrodowiskową i bioarcheologiczną pokaźnej osady ujawniły liczne artefakty pochodzące z różnych okresów i kultur. To świadczy o długotrwałym zasiedleniu tego miejsca. Z obszaru pozyskano kilkadziesiąt tysięcy przedmiotów, w tym ceramicznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Dodatkowo znaleziono liczne ozdoby, monety i bogato zdobione okładziny łęku siodła.

Prace archeologiczne w osadzie Piastów: Co odnaleziono we wsi Ciepłe? / Uniwersytet Warszawski Prace archeologiczne w osadzie Piastów: Co odnaleziono we wsi Ciepłe? / Uniwersytet Warszawski

Czy osada w Ciepłem to drugi Gdańsk?

Odkrycia badaczy przybliżyły wszystkim historię i znaczenie ośrodka w Ciepłem. Po pierwsze, ogromny kompleks powstał z inicjatywny pierwszych Piastów – Mieszką I lub Bolesława Chrobrego. Po drugie, położenie grodu obok koryta Wisły uczyniło go istotnym punktem na szlaku handlowym, co sprzyjało jego rozwojowi. Ujawnione artefakty świadczą, że ośrodek był zasiedlany od X wieku. Zdaniem badaczy mógł on być obok Gdańska kolejnym „oknem na świat” dla nadwiślańskiego kraju. To ostatnie będzie jednak wymagało dalszych badań – analiz genetycznych, badań izotopów węgla, azotu i siarki. Na ich wyniki czekamy z niecierpliwością.