Christie’s ustanawia nowy rekord wszech czasów

Christie’s właśnie ogłosiło, że w ciągu całego 2022 roku, udało mu się zarobić przeszło 8,6 miliarda dolarów. Liczba ta jest ogromna nie tylko na pierwszy rzut oka – jak dotąd żaden inny dom aukcyjny nie osiągnął podobnych zysków.

Reklama

Christie’s z pewnością ma co świętować, choć jego przedstawiciele podchodzą do sprawy bardzo zachowawczo. Według nich świat sztuki wciąż przeżywa ogromny kryzys, którego nie powinien przysłonić żaden sukces.

– Jesteśmy na rynku sztuki i jednocześnie tańczymy na niespokojnym wulkanie. Widzimy, co dzieje się na świecie, w Ukrainie, Iranie, Azji, wciąż obserwujemy pandemię koronawirusa, która przecież wcale nie zniknęła. Widzimy kraje, które borykają się z recesją, inflacją i podziałami. Mamy to szczęście, że zajmujemy się pragnieniami, sztuką, pasjami i dzięki temu generujemy tak wysokie wyniki. Mimo wszystko podchodzimy do tego świadomie – powiedział w oświadczeniu prasowym Guillaume Cerutt, dyrektor generalny Christie's.

Ile zarobiło Christie’s w 2022 roku?

1,2 miliarda dolarów spośród całkowitego dochodu Christie’s stanowiła sprzedaż prywatna. Za większość zarobków odpowiada jednak kategoria sztuki XX i XXI wieku. Szacuje się, że wygenerowała ona w 2022 roku 6,2 miliarda dolarów, czyli o 21 proc. więcej niż w zeszłym roku.

Towary luksusowe, czyli zyskująca na popularności kategoria, która obejmuje torebki, buty, zegarki czy nawet wino, przyniosły Christie’s 988 milionów dolarów i stawały w centrum zainteresowania 36 proc. nowych licytatorów.

Kategoria „Klasyka”, która obejmuje dzieła starych mistrzów, antyki i pamiątki, odnotowała największy wzrost od 2021 roku, osiągając łącznie 789 mln dolarów, co stanowi wzrost o przeszło 37 proc. w porównaniu do lat poprzednich.

Według ekspertów zarobki Christie’s mogłyby jednak wyglądać zupełnie inaczej, gdyby nie głośna aukcja pamiątek po miliarderze Paulu Allenie, która obyła się w listopadzie 2022 roku.

Pamiątki po Paulu Allenie na aukcji Christie’s

I rzeczywiście, wszystko wskazuje na to, że tegoroczny sukces Christie’s był napędzany przede wszystkim przez legendarną sprzedaż kolekcji Paula Allena, która przyniosła dochód w wysokości aż 1,6 miliarda dolarów.

Nie mówiąc już o samym wizerunku domu aukcyjnego – transmisję licytacji śledziło aż cztery miliony widzów, czyli mniej więcej tyle, ile zajęłoby miejsce na 40 największych stadionach w USA.