Chopin, Bach i Mozart: Sztuczna Inteligencja pokazała legendarnych kompozytorów w dzisiejszych czasach

Z reguły klasyczni kompozytorzy kojarzą nam się z poważnymi portretami przedstawianymi w podręcznikach do historii, na których wyglądali... na niezłych bufonów. Nie było za czasów Chopina smartfonów i mediów społecznościowych, więc nie znajdziemy w sieci zdjęć z jego weekendowych prywatek. Co mógł robić ten wspaniały twórca w czasie wolnym? Z pomocą przychodzi – nie pierwszy z resztą raz – Sztuczna Inteligencja.

Reklama

Twórcy profilu Best of Classical postanowili zapytać AI, co mogliby robić w przerwach od komponowania słynni kompozytorzy muzyki poważnej. Żeby było zabawniej, przeniesiono ich do czasów dzisiejszych, ale w kostiumach z epok, w których żyli. Efekt jest przezabawny!

Fryderyk Chopin pijący Krafta w ogródku piwnym? A to przecież jeszcze nic! Jan Sebastian Bach zajada na stworzonym przez AI przepyszną włoską pizzę, a Ludwig van Beethoven strzela sobie selfie, wracając do domu wieczorową porą.

Wolfgang Amadeusz Mozart, który według komentatorów wygląda jak gwiazda rocka, popija poranną kawę, podczas gdy Johannes Brahms przygotowuje sobie posiłek. Jedynie Piotr Czajkowski na stworzonym przez algorytmy zdjęciu zajmuje się muzyką i przygrywa coś na fortepianie.

Który z kompozytorów zrobił na was największe wrażenie? Jedna z komentatorek jasno stwierdza, że Chopin wygląda jak jej przyszły mąż.

Sztuczna Inteligencja zachwyca. Czy to etyczne?

Na wspomnianym profilu znajdziecie też inne zabawne przeróbki, m.in. jak wyglądaliby kompozytorzy jako postaci w anime czy słynne chłopki z klocków Lego.

Popularne wciąż zestawienia obrazów wygenerowanych przez AI są oczywiście bardzo zabawne, ale przypominamy nasz artykuł o tym, czy korzystanie z twórczości oraz wizerunku nieżyjących artystów jest w ogóle etyczne.

Sprawa staje się coraz bardziej intrygująca, bo z jednej strony prace wygenerowane przez Sztuczną Inteligencję wygrywają prestiżowe konkursy, a z drugiej zapadł niedawno pierwszy rok sądu stwierdzający, że dzieła sztuki stworzone przy współpracy z algorytmami nie mogą zostać objęte prawami autorskimi. Przypatrujemy się temu wszystkiemu z ogromną uwagą i wyczuwamy, że ważne decyzje i regulacje prawne dotyczące AI mogą pojawić się już w najbliższym czasie.

A tymczasem... idziemy szukać jeszcze kilku śmiesznych obrazków.