Francja odwołała wystawę w Chinach: Jest Putin, nie ma Matisse'a 

Henri Matisse to jeden z największych francuskich malarzy XX wieku, który w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością wśród kolekcjonerów i miłośników sztuki. Widząc zainteresowanie pracami artysty, Chiny już jakiś czas temu zaczęły planować wielką wystawę „Matisse by Matisse” w pekińskim Centrum Sztuki Współczesnej. Wydarzenie miało odbyć się 26 marca i określane było największą wystawą prac tego artysty, jaka kiedykolwiek odbyła się na terenie Chin. 

Reklama

Kilka dni temu jednak francuskie muzeum artysty odwołało całe wydarzenie. Francuzi, solidaryzując się z całym światem, który przeciwstawia się rosyjskiej agresji na Ukrainę, postawili Chinom ultimatum: albo Putin, albo Matisse.

Co prawda Chiny nie są oficjalnie zaangażowane w konflikt Rosja – Ukraina, ale wielokrotnie wypowiadały się na ten temat, popierając de facto stanowisko Władimira Putina.

W związku z tym francuskie muzeum Henriego Matisse’a znajdujące się w Le Cateau-Cambrésis odwołało przekazanie dzieł artysty na wystawę do Chin. Instytucja dała Chinom jasno do zrozumienia: popieracie Putina, nie będzie wystawy Matisse’a.

Chiny oburzone decyzją Francji

Chińskie UCCA zadeklarowała już oddanie pieniędzy wszystkim, którzy kupili bilety na wystawę, choć ma nadzieję, że do wystawy, choć w innym terminie, jeszcze dojdzie. Jednocześnie chińskie media potępiły decyzję francuskiego muzeum, a także chiński świat sztuki.

Tymczasem jeden z chińskich artystów-dysydentów ukrywający się pod pseudonimem Badiucao na łamach Artnet News poparł decyzje muzeum Henriego Matisse’a:

- Świat sztuki jest tym obszarem w kulturze Zachodu, w którym dochodzi do największych kompromisów i który zawsze był ślepy na bardzo wiele przypadków naruszania praw człowieka w Chinach: od permanentnej cenzury artystów po brutalne rozprawienie się z prodemokratycznymi ruchami w Hong Kongu i ludobójstwo wśród Ujgurów – twierdzi Badiucao.

Decyzja muzeum Henriego Matisse’a to dobry znak w świecie sztuki, który zawsze powinien stać po stronie człowieka i jego praw.

Świat sztuki przeciwko wojnie w Ukrainie 

Warto zaznaczyć, że to nie pierwsza reakcja instytucji artystycznych na wojnę w Ukrainie. Kilka dni temu z Biennale w Wenecji został wykluczony Pawilon Rosyjski. Z zarządów światowej klasy muzeów (w tym Muzeum Guggenheima i Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Londynie) wyrzucono również rosyjskich oligarchów. Tymczasem amsterdamski wydział Ermitażu zerwał współpracę z rosyjską centralą w Sankt Petersburgu.