Chińska miseczka sprzedana na aukcji za 25 mln dolarów

Dom aukcyjny Sotheby's zorganizował w Hongkongu tydzień sprzedaży sztuki chińskiej. Na ustach wszystkich jest teraz jedna z aukcji, na której za 25,3 miliona dolarów sprzedano niewielką porcelanową miseczkę. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że nie padł rekord. W 2017 roku pochodząca z XI wieku i służąca do oczyszczania pędzli miseczka sprzedała się za 37,7 miliona dolarów.

Reklama

Przedmiot z ostatniej aukcji ma średnicę około 11,5 cm i pochodzi z rzadkiej grupy ceramiki zdobionej w cesarskich warsztatach w Pekinie w XVIII wieku. Porcelanowe dzieło sztuki powstało w czasach cesarza Yongzheng, który rządził Chinami od 1722 do 1735 roku. Eksperci oceniają jednak, że jego wyjątkowe zdobienie zostało wykonane już po śmierci władcy.

Chińska miseczka pochodząca z XVIII wieku sprzedała się na aukcji za 25 mln dolarów / fot. materiały prasowe Sotheby's Chińska miseczka pochodząca z XVIII wieku sprzedała się na aukcji za 25 mln dolarów / fot. materiały prasowe Sotheby's

Ceramika zdobiona w cesarskich warsztatach w Pekinie

Miseczka jest jednym z niewielu przedmiotów pochodzących z tego okresu. Tradycja zwana "falangcai" lub "obce kolory" obejmuje porcelanę pochodzącą z cesarskich pieców Jingdezhen. Jej emaliowaniem zajmowali się rzemieślnicy z Zakazanego Miasta w Pekinie.

Sotheby's zaznacza, że niewiele jest przedmiotów reprezentujących "szczyt malarstwa na porcelanie"

- Dzieła namalowane z tak rzadkimi i wyrafinowanymi motywami natury, jak widać tutaj, „owinięte” wokół naczynia, były wykonywane w Pekinie tylko przez bardzo krótki okres – napisała Regina Krahl, ekspertka domu aukcyjnego.

Na sprzedanej za 25 mln dolarów miseczce namalowane są dwie jaskółki, kwitnące drzewo morelowe i wierzba. Znajduje się tam także fragment wiersza, który - według ekspertów - powstał na zamówienie poprzednika Yongzhenga z dynastii Ming, cesarza Wanli.

Historia chińskiej porcelanowej miseczki

XVIII-wieczna miseczka pochodzi z dwuczęściowego kompletu, który pierwszy raz został zarejestrowany pod koniec XIX wieku w kolekcji zebranej przez kapitana Charlesa Oswalda Liddella z Szanghaju.

Siostrzane miseczki zostały rozdzielone w 1929 roku i sprzedane za ok. 9400 dolarów każda. Obecnie, jedna z nich przechowywana jest w British Museum w Londynie, a druga od dziesięcioleci zmienia właścicieli.

Wśród nabywców chińskiej miseczki była amerykańska miliarderka Barbara Hutton. Ostatnią właścicielką XVIII-wiecznego przedmiotu była bizneswoman i kolekcjonerka Alice Cheng, która kupiła ją w 2006 roku za rekordową wówczas kwotę 19,3 miliona dolarów.