Drogocenny rękopis Mozarta "Allegro" trafia na sprzedaż

Brooklińska galeria „B” Dry Goods – znana z kolekcjonowania rzadkich utworów muzycznych, rękopisów i książek – właśnie wystawiła na sprzedaż drogocenny rękopis „Serenady D - Dur” Wolfganga Amadeusza Mozarta, pochodzący najprawdopodobniej z 1773 roku.

Reklama

Artefakt przedstawia fragment trzeciej części utworu – znanej jako Allegro – z partyturami na skrzypce solo, I skrzypce, II skrzypce oraz altówkę.

Rękopis Mozarta / B Dry Goods Rękopis Mozarta / B Dry Goods

Według „B” Dry Goods, rękopis jest w nienaruszonym stanie. Co ciekawe, posiada nawet wypisaną ołówkiem liczbę „55”, oznaczającą 55 z 58 wszystkich kart partytury.

Historycy uważają, że ten ołówkowy detal został umieszczony na karcie przez ojca Mozarta, Leopolda. Podobno to właśnie on poskładał także „Serenadę D -Dur” w całość.

Miał połączyć rękopis z innym utworem muzyka, tworząc kompendium znane jako „Cranz Volume No. 1”, które później wystawiono na aukcję podzielone na arkusze. Miejsce pobytu wielu z nich jest nieznane.

 

Ile kosztuje rękopis Mozarta?

Rękopis” Serenady D-Dur” został wystawiony za 250 tysięcy dolarów. Ofertę znajdziemy na stronie internetowej galerii „B” Dry Good.

- Ta sprzedaż jest niezwykłą okazją do zdobycia znaczącego rękopisu nie tylko jednego z największych muzyków wszechczasów, ale też jednego z największych geniuszy wszelkiego rodzaju w historii całej ludzkości - powiedział w rozmowie z Robb Report założyciel „B” Dry Goods, Gabe Boyers.