Cenne dzieło Filippo Lippiego na ścianie opuszczonego domu 

W domu 90-letniej mieszkanki Londynu odnaleziono arcydzieło malarstwa olejnego. Renesansowy obraz „Madonna z Dzieciątkiem” Filippo Lippiego należał do rodziny staruszki od ponad trzydziestu lat, ale do tej pory nikt nie zdawał sobie sprawy z jego wartości. Dzieło przez lata było uznawane za zaginione

Reklama

Nie mając pojęcia o jego historycznym znaczeniu ani wartości, kobieta przeniosła się do domu opieki, a dzieło pozostało na ścianie. Prawdziwa wartość obrazu wyszła na jaw, dopiero gdy jej rodzina postanowiła wystawić dom na sprzedaż, by pokryć koszty domu opieki. Wówczas dom aukcyjny Dawsons został poproszony o wycenę dzieła. 

- Oczekiwania rodziny wobec wyceny były początkowo bardzo niskie – wyznała Siobhan Tyrrell, szefowa wycen domu aukcyjnego i specjalistka Antiques Roadshow.

- Ostatnim pokojem, do którego zajrzałam, była sypialnia staruszki. Byłam zdumiona, widząc ten piękny XVI-wieczny obraz religijny… To było po prostu oszałamiające. To absolutny dar niebios i naprawdę zmieni jej życie – dodała rzeczoznawczyni. 

 

Jak ten klejnot renesansu znalazł się w sypialni niezbyt majętnej londyńskiej staruszki? Kobieta obecnie cierpi na demencję, ale jej rodzina zapewnia, że mają włoskie korzenie. Poprzednia właścicielka domu przeniosła się w czasach młodości ze słonecznej Italii do Wielkiej Brytanii.  Kobieta otrzymała obraz od swojego ojca tuż przed jego śmiercią. Nie zdawała sobie jednak sprawy z jego wartości. Teraz obraz "Madonna z Dzieciątkiem" został kupiony za rekordową sumę, dzięki czemu wiekowa staruszka może spokojnie przeżyć ostatnie lata życia, bez obawy o finanse. 

Zaginione arcydzieło sprzedane za rekordową sumę

Dzieło „Madonna z Dzieciątkiem” o wymiarach 50 cm x 43,5 cm trafiło na aukcję Dawsons Auctioneers. W sprzedaży wzięło udział ponad 20 uczestników z całego świata. Ostatecznie obraz trafił w ręce anonimowej Brytyjki, która złożyła najwyższą ofertę – 319 253 dolarów!

- Wiedzieliśmy, że obraz jest bardzo wartościowy, ale ostateczna cena przerosła nasze oczekiwania - powiedział w oświadczeniu prowadzący aukcję Peter Mason.