Pierwsze carskie jajko wielkanocne Faberge "przebywa" w Londynie

Rząd Wielkiej Brytanii nałożył sankcje na Wiktora Wekselberga, którego fundacja – Link of Times – wypożyczyła na wystawę słynne jajko wielkanocne  z czasów panowania cara Aleksandra III. Wystawa zatytułowana "Fabergé in London: Romance to Revolution" miała potrwać do 8 maja 2022. Po tej dacie Victoria & Albert Museum w Londynie miało zwrócić złote jajo Fabergé rosyjskiemu oligarsze za pośrednictwem fundacji. Co stanie się z jajem teraz? 

Reklama

- Wiktor Wekselberg będzie podlegał zamrożeniu aktywów i zakazowi podróżowania zgodnie z przepisami dotyczącymi całej Rosji – informują twórcy listy sankcji Wielkiej Brytanii.

Na pytanie, czy decyzja rządu wpłynie na losy jaja wypożyczonego na wystawę w V&A, przedstawiciele muzeum odpowiedzieli, że dołożą wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczny zwrot wszystkich wypożyczonych obiektów.

- Nasza umowa pożyczki została zawarta z Fundacją Link of Times i została zawarta w dobrej wierze między dwiema organizacjami kulturalnymi. Będziemy ściśle współpracować z Departamentem Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu oraz pożyczkodawcami, aby zapewnić bezpieczny zwrot wszystkich obiektów po zakończeniu wystawy - komentują organizatorzy wydarzenia. 

Warto dodać, że na wystawie - z racji tematu - pojawiło się wiele obiektów pochodzących z rosyjskich muzeów. Jak do tej pory nie zwrócono się z żądaniem ich zwrotu. Złote jajo należące do Wiktora Wekselberga jest w jego posiadaniu od 2004 roku. Wcześniej carskie jajko Fabergé było częścią kolekcji amerykańskiego magnata mediowego Malcolma Forbesa.

 

Oligarcha i jego fundacja chroniąca jaja Faberge 

Oligarcha jest obecnie właścicielem dziewięciu carskich jaj, które zwykle można podziwiać na wystawie w Muzeum Fabergé w Pałacu Szuwałowa w Sankt Petersburgu. Wszystkie dzieła są pod ochroną fundacji Link of Times. 

- Fundacja Link of Times została założona w celu repatriacji kolekcji Fabergé Malcolma Forbesa oraz innych zaginionych przedmiotów o wysokim znaczeniu kulturowym – czytamy na stronie internetowej Muzeum Fabergé.

Wiktor Wekselberg - sankcje i wykluczenie 

Jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie Wiktor Wekselberg był honorowym członkiem Tate Foundation, jednak ta – w związku z zaistniałymi sankcjami - na początku kwietnia 2022 roku zerwała z nim wszelkie kontakty.

USA i Unia Europejska stwierdziły, że oligarcha utrzymywał bliskie więzi z prezydentem Władimirem Putinem. W związku z tym zamrożono jego aktywa, a także skonfiskowano prywatny odrzutowiec i jacht.