Zabytkowe skrzypce Guarneri na sprzedaż

Zdobycie skrzypiec Guarneri jest jak szukanie igły w stogu siania - twierdzą eksperci. Istnieje tylko 150 egzemplarzy i mało które trafiają w ręce kolekcjonerów. Tym bardziej najnowsza aukcja Tarisio, na której pojawi się model "Baltic" Guarneri, zapowiada zaciętą walkę licytatorów!

Reklama

Skrzypce Guarneri pojawią się na aukcji online Tarisio dokładnie 16 marca 2023 roku. Model znany jako „Baltic” został wykonany ręcznie w 1731 roku przez mistrza lutnictwa Giuseppe del Gesù Guarneriego  – dla niewtajemniczonych był to przedstawiciel jednej z trzech najsłynniejszych rodzin lutniczych w XVIII-wiecznych Włoszech.

-„Baltic” to więcej niż wyjątkowy instrument, to wyjątkowe dzieło sztuki. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy pomóc tym skrzypcom znaleźć kolejny dom, w którym, mamy nadzieję, będą nadal grać – powiedział w oświadczeniu Carlos Tomé, dyrektor i szef sprzedaży w Tarisio.

Skrzypce „Baltic” Giuseppe Guarneriego - unikatowe dzieło sztuki

Jak wspomnieliśmy wcześniej, skrzypce „Baltic” są dziełem Giuseppe del Gesù Guarneriego. Przydomek „del Gesù” został mu dodany dla odróżnienia jego wytworów od dzieł jego ojca, słynnego Giuseppe Guarneriego - choć w sumie nie było to tak konieczne, jak mogłoby się wydawać.

W fachu Giuseppe "del Gesu" Guarneriego można zauważyć kilka charakterystycznych elementów: krótsze ciało, szersze skrzydła i wyraźne otwory dźwiękowe w kształcie topora.

Wykonane z wysokiej jakości drewna klonowego skrzypce „Baltic” mają wyjątkowo potężny dźwięk i wyrafinowaną formę. Z tego powodu dwukrotnie wystawiano je w nowojorskim Metropolitan Museum (w 1994 i na początku XXI wieku).

292-letni model zachował się w doskonałym stanie, głównie dlatego, że znajdowały się w rękach zaledwie kilku entuzjastów muzyki. Na aukcję Tarisio trafił po 50 latach, które spędził w rodzinnej kolekcji Sau-Wing Lam

W związku z powyższym, oczekuje się, że zabytkowy instrument zarobi na aukcji ponad 10 milionów dolarów.