Cenne jajko Fabergé na pokładzie jachtu rosyjskiego oligarchy

Zastępczyni prokuratora generalnego USA – Lisa Monaco – poinformowała w środę, 20 lipca 2022, że jej zespół właśnie dokonał niesamowicie ciekawego odkrycia podczas prowadzenia dochodzeń przeciwko oligarchom z Rosji. Na jednym z jachtów odnaleziono drogocenne jajo Fabergé!

Reklama

- Przejdźmy do najbardziej tajemniczych rzeczy: jachtów. Na jednym z pokładów znaleźliśmy kilka naprawdę interesujących rzeczy… w tym drogocenne jajko Fabergé – lub rzekome jajko Fabergé. Robi się coraz ciekawiej...  mówiła Lisa Monaco podczas forum bezpieczeństwa w Aspen.

Lisa Monaco zdradziła, że nazwa to „Amadea”, a jacht ten należy do rosyjskiego oligarchy Sulejmana Karimowa. Obecnie łódź zacumowana jest w zatoce San Diego. Został tam sprowadzony z Fidżi przez amerykańskich funkcjonariuszy w zeszłym miesiącu.

Lisa Monaco dodała również, że prokuratura zbiera odpowiednie dokumenty, by przejąć cenne przedmioty znalezione na jachcie zgodnie z prawem. 

- Współpracujemy z naszymi odpowiednikami organów ścigania na całym świecie, aby przeprowadzić przeszukanie tych jachtów i upewnić się, że mamy odpowiednie uprawnienia do tego, by udać się do sądu i przejąć jajko – dodała Lisa Monaco.

Aktualnie trwa weryfikacja autentyczności nowo odkrytego jajka Fabergé. Jeśli okaże się prawdziwe,  może być warte miliony dolarów.

 

Jajka Fabergé - dlaczego są tak cenne?

Jajka Fabergé powstały na zlecenie cara Aleksandra III w 1885 roku jako prezent dla jego żony, Marii. Od tej stały się synonimem luksusu i bogactwa. 

Szacuje się, że w ciągu panowania dynastii Romanowów powstało jedyne 50 sztuk jajek Fabergé, z czego nie wszystkie udało się do tej pory odnaleźć. Dziewięć z nich należy aktualnie do Wiktora Wekselberga, oligarchy, którego aktywa zostały zamrożone po wybuchu wojny w Ukrainie. Jak do tej pory można było je podziwiać na wystawie Muzeum Fabergé w Pałacu Szuwałowa w Sankt Petersburgu.