Cannes 2022: Nieortunny tytuł filmu

Wołodymyr Szejko – dyrektor Instytutu Ukraińskiego – zwrócił się do organizatorów Festiwalu Filmowego w Cannes oraz do reżysera Michela Hazanaviciusa z apelem o zmianę tytułu komedii „Z”, która może budzić sprzeczne skojarzenia w obliczu sytuacji na wschodzie Europy.

Reklama

- Zmiana tytułu filmu otwarcia Festiwalu w Cannes byłaby gestem przeciwko barbarzyńskiej przemocy i terroryzmowi rosyjskiej armii – napisał Wołodymyr Szejko.

Litera „Z” stała się symbolem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zwolennicy polityki Władimira Putina uznali go za swoisty znak przynależności do strony agresorów. Niektórzy politycy porównują go nawet do faszystowskiej swastyki, demonicznego znaku II wojny światowej. Nic więc dziwnego, że Wołodymyr Szejko zaapelował do twórców filmu o zmianę jego tytułu. 

Co ciekawe jednak, „Z” było jedynie francuskim tytułem filmu. Poza tym krajem funkcjonował jako „Final Cut”

 

"Z" - Michel Hazanavicius zmienia tytuł komedii

Reżyser Michel Hazanavicius ostatecznie spełnił prośbę Ukraińców i wydał oficjalne oświadczenie, w którym zaznaczył powody zmiany tytułu swojej najnowszej komedii:

- Zmieniam tytuł mojego nowego filmu z uwagi na symboliczny ładunek, jaki zyskała litera „Z”. Zmotywował mnie do tego także apel ukraińskich filmowców. Być może nazwa komedii była śmieszna jeszcze kilka miesięcy temu, gdy kończyłem zdjęcia do komedii, ale dzisiaj tak nie jest i nie mogę tego znieść. Moja produkcja ma przynosić radość i nie chciałbym, aby ktokolwiek w jakikolwiek sposób kojarzył go z wojną. Cieszę się, że mogę to zmienić i poprzez skromny gest okazać pełne wsparcie narodowi ukraińskiemu – napisał Michel Hazanavicius w oficjalnym oświadczeniu.

Komedia „Z” od dzisiaj ma być znana jako „Coupez” i pod takim tytułem zostanie zaprezentowana na festiwalu w Cannes 17 maja 2022 roku.