Los Angeles. Budynek z muralem Banksy’ego na sprzedaż

Murale Banksy’ego to klasyka sztuki ulicznej. Budynki będące płótnem dla jego prac pojawiają się na rynku niezwykle rzadko, dlatego uważa się je za totalny ewenement. Właśnie teraz obok jednego z nich pojawiła się tabliczka „na sprzedaż”.

Reklama

Budynek, o którym mowa, znajduje się w Los Angeles. Od 2007 roku należy do projektantki biżuterii Tariny Tarantino i jej męża Alfonso Camposa. Jednak ze względu na problemy finansowe, które pojawiły się w konsekwencji wybuchu pandemii, para postanowiła wystawić go na sprzedaż za minimum 30 milionów dolarów.

Cena ta może wydawać się wygórowana, biorąc pod uwagę fakt, że Tarina Tarantino i Alfonso Camposa zakupili go za 4 miliony dolarów i zainwestowali w niego dodatkowo 1,8 miliona dolarów. W rzeczywistości jednak tak nie jest. Wartość budynku wzrosła dzięki muralowi Banksy’ego, który pojawił się na nim w 2010 roku.

 

Banksy „Girl on a Swing” 

Mural „Girl on a Swing”, czyli „Dziewczynka na huśtawce” jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Banksy’ego. Mogliśmy je oglądać m.in. w filmie „Wyjście przez sklep z pamiątkami”.

Dzieło przedstawia znak parkingowy z literą "A" podtrzymujący huśtawkę. Część słowa "ing" jest częściowo pobielona, co zdaje się nawiązywać do braku parków dostępnych do zabawy dla dzieci.

Murale Banksy'ego - kiedy są najbardziej wartościowe? 

Nowy nabywca prawdopodobnie będzie mógł rozebrać mural i sprzedać go oddzielnie, ale stoi to w sprzeczności z wartościami wyznawanymi przez samego artystę, który chce tworzyć sztukę publiczną.

Mając na uwadze rozgoryczenie Banksy'ego, licytatorzy często odmawiają wyceny lub nabycia obrazów, które zostały oderwane od oryginalnych budynków. Ich zdaniem, w takich sytuacjach wartość dzieła poważnie spada.

- Nie powinno się tego dotykać, ponieważ artysta nie zamierzał tego sprzedawać. Banksy na ścianie budynku jest znacznie bardziej wartościowy niż na osobnym kawałku cegły- mówi dla "New York Times" Holly Dunlap, była specjalistka Sotheby's.

Agencja, która zajmuje się sprzedażą budynku – Hilco Real Estate – poinformowała, że oferty można składać do 20 października 2022 roku.