BRAZYLIA: Fałszywy jasnowidz i oszukana staruszka 

Według oświadczenia policji, do kradzieży obrazu Tarsili do Amaral doszło w 2020 roku, kiedy to córka 82-letniej wdowy po dealerze i kolekcjonerze sztuki - Geneviève Rose Marie Coll Boghici - skontaktowała się z fałszywym medium. Ten przepowiedział staruszce, że jej dziecko niedługo umrze. 

Reklama

Co więcej, jasnowidz zabrał wdowę do wróżki i afro-brazylijskiej „kapłanki",  która potwierdziła fałszywą przepowiednię. Przestępcy mieli zaproponować interwencję duchową za specjalną opłatą - ich pseudo-wysiłki kosztowały setki tysięcy funtów!

Kiedy wdowa nabrała podejrzeń i odmówiła dalszego płacenia, została przymusowo zamknięta w swoim domu w Rio, gdzie była regularnie bita i stopniowo rabowana z kolekcji dzieł sztuki, którą odziedziczyła po swoim zmarłym mężu. Prawdopodobnie jej córka była zamieszana w akcję oszustów.

Kradzież drogocennych dzieł sztuki  

W efekcie 82-letnia kobieta straciła prawdopodobnie 16 dzieł sztuki o łącznej wartości 114 milionów funtów. Za najcenniejszy uważa się "Sol Poente” modernistycznej artystki Tarsili do Amaral. Jego szacowana wartość to 59 mln dolarów

Tarsila do Amaral, Sol Poente (1929) Tarsila do Amaral, Sol Poente (1929)

 

 

Policja odzyskuje obraz Tarsili do Amaral

W środę, 10 sierpnia 2022, skradziony obraz Tarsili do Amaral został odnaleziony podczas operacji policyjnej pod łóżkiem jednego z potencjalnych przestępców, Gabriela Nicolau Traslaviña Hafliger.

Film opublikowany w mediach społecznościowych pokazuje brazylijskich policjantów wyciągających obrazy spod ramy łóżka. Dwa ze skradzionych dzieł zostały rzekomo sprzedane Muzeum Sztuki Latynoamerykańskiej w Buenos Aires w Argentynie.

Córka ofiary i trzej podejrzani zostali aresztowani za defraudację, wymuszenie, fałszywe pozbawienie wolności i związek przestępczy. Oprócz gotówki skradziono również biżuterię, w tym trzy zegarki Rolex o wartości około miliona funtów.