Bob Ross: Kim był malarz znany z programu "The Joy of Painting"?

Bob Ross to znany na całym świecie malarz oraz prezenter telewizyjny, który ogromną sławę zyskał dzięki programowi "The Joy of Painting". Formuła serii była bardzo prosta: w każdym odcinku artysta uczył swoich widzów, jak malować obrazy.

Reklama

W większości odcinków demonstrował on przed kamerą różne techniki malowania olejnych krajobrazów. Od czasu do czasu zapraszał także gości, którzy uczyli widzów innych technik. Program był emitowany w latach 1983-1994.

Chociaż Bob Ross zmarł w 1994 roku po przegranej walce z chłoniakiem, jego postać do dziś wzbudza emocje, m.in. dzięki dokumentowi Netflixa pt. "Bob Ross: Szczęśliwe wypadki, zdrada i chciwość" oraz komedii "Paint", która była inspirowana życiem malarza.

Teraz najwięksi fani "The Joy od Painting" będą mogli nabyć obraz, który Ross namalował podczas pierwszego odcinka programu.

"The Joy od Painting": Na sprzedaż trafił obraz, który Bob Ross namalował w pierwszym odcinku programu. Ile kosztuje?

Jak podaje "The Art Newspaper", galeria Modern Artifact w Minneapolis wystawiła na sprzedaż obraz zatytułowany "A Walk in the Woods", który Bob Ross namalował na antenie podczas pierwszego odcinka przełomowego programu w 1983 roku. Zobaczcie sami!

 

Kiedy piszę o największych fanach telewizyjnego show, chyba wcale się nie mylę. Za obraz trzeba zapłacić pokaźną sumę. Galeria wyceniła malunek na 9,85 miliona dolarów. Kwota jest zaporowa, ale to prawdopodobnie dlatego, że właściciele Modern Artifact… wcale nie chcą się tego dzieła sztuki pozbywać.

Jak twierdzą jej przedstawiciele, będą przyjmować oferty od potencjalnych kupców, ale najchętniej udostępniliby płótno jakiemuś muzeum, aby umożliwić zobaczenie go jak największej liczbie osób. Dziennikarze "The Art Newspaper" sugerują nawet, że sami włodarze galerii zastanawiają się nad zorganizowaniem objazdowej wystawy.

- Bob Ross wyprzedził Andy'ego WarholaPabla Picassa jako najczęściej wyszukiwany artysta w Internecie według danych Google Analytics – twierdzi Ryan Nelson, dyrektor galerii.

- To imponujący wyczyn, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nie jest to efekt żadnych działań marketingowych, a jego oryginalne obrazy są niemalże niemożliwe do znalezienia – dodaje.

"The Walk in the Woods" to tylko jeden z blisko 30 000 obrazów, które Ross stworzył w ciągu swojego życia. Prace, które artysta namalował na planie programu, rzadko trafiają na aukcje. Często oddawane były one różnym stacjom członkowskim telewizyjnej sieci PBS lub przekazywane Smithsonian Museum. Ta konkretna praca, którą dzisiaj można nabyć, była własnością wolontariuszki pracującej podczas produkcji programu Boba Rossa.