MADRYT: „Ogród rozkoszy ziemskich” Hieronima Boscha - ciekawe badanie Muzeum Prado

„Ogród rozkoszy ziemskich” Hieronima Boscha znajduje się w Muzeum Prado i jest jednym najchętniej oglądanych dzieł w madryckim przybytku sztuki. Właśnie dlatego przedstawiciele Prado postanowili poddać intrygującej analizie nie tyle sam obraz, co osoby, które na niego patrzą. 

Reklama

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, na którą część tryptyku ludzie odwiedzający muzeum zwracają największą uwagę? W tym celu przeprowadzano badania, które wykorzystywały specjalne okulary śledzące ruch gałek ocznych. Badanie przeprowadził zespół naukowców z wydziału neuroinżynierii biomedycznej Uniwersytetu im. Miguela Hernándeza w Elche, a w próbie badawczej wzięły udział 52 osoby, które odwiedziły Muzeum Prado.

Głównym celem analizy było zbadanie, jak tak duże i złożone dzieło sztuki jest odbierane przez obserwatorów. W końcu na obrazie znajduje się 300 postaci (ludzie, demony i zwierzęta)!

Wyjaśnijmy tylko, że „Ogród rozkoszy ziemskich” to tryptyk składający się z trzech części. Po lewej stronie Hieronim Bosch umieścił Eden ze zwierzętami, Adamem i Ewą oraz Bogiem. W centralnej części znajduje się ogród ziemskich rozkoszy, czyli fałszywy raj. Po prawej malarz przedstawił piekło z demonami i karami.

Zatem, na którą część odwiedzający hiszpańskie muzeum zwracali największą uwagę? 

 

Badanie wykorzystujące specjalne okulary dowiodło, że to właśnie na tej ostatniej części odwiedzający najczęściej zawieszają wzrok. Uczestnicy analizy na części piekielnej skupiali się średnio przez 33,2 sekundy.

Z kolei na Eden patrzono najkrócej- średnia czasu to jedynie 16 sekund. Centralna część zajmowała uwagę patrzących przez 26 sekund. 

Jakie wnioski można wyciągnąć z tych obserwacji? 

- Artysta chciał, aby patrzący na obraz pomyślał o ryzyku, jakie niesie ze sobą grzeszne życie. Nauka potwierdza, że po 500 latach ta historia jest nadal aktualna. – powiedział dla „The Times” Carlos Chaguaceda, przedstawiciel Muzeum Prado.

 

„Ogród ziemskich rozkoszy” Hieronima Boscha - niebo, piekło i... truskawki

Obraz "Ogród rozkoszy ziemskich" powstał około 1500 roku. Holenderski malarz stworzył go prawdopodobnie na zlecenie Hendricka III van Nassau lub został zakupiony do jego gabinetu osobliwości. W 1517 wisiał w jego rezydencji na wzgórzu Coudenberg w Brukseli. W późniejszych czasach trafił do San Lorenzo de El Escorial - pałacu króla Filipa II. Od 1933 roku jego domem jest Muzeum Prado w Madrycie.

Inna nazwa tryptyku to „Tysiącletnie królestwo”, ale nie jedyna. W inwentarzu dóbr Hiszpańskiej Korony tryptyk zarejestrowano jako "Obraz z owocami drzewka truskawkowego". Truskawki, niekiedy identyfikowane jako poziomki, przyjmują na obrazie Hieronima Boscha wiele funkcji - są pożywieniem, schronieniem, a nawet źródłem lokomocji. 

Warto również dodać, że po zamknięciu skrzydeł tryptyku widz może zobaczyć inne malowidło - wizualizację Ziemi jako płaskiego dysku unoszącego się na wodzie. W górnej lewej części malarz umieścił wizerunek Boga, który jest w trakcie tworzenia świata.