Napisałem książkę o tym, jak możemy upewnić się, że świat nigdy więcej nie zostanie dotknięty czymś takim jak pandemia COVID-19 – czytamy w najnowszym wpisie na blogu „Gates Notes”. 

Reklama

Założyciel Microsoftu znany jest ze swojego zaangażowania w próby rozwiązania najpoważniejszych problemów dotykających ludzkość, a pandemia COVID-19 to kolejny po kryzysie klimatycznym najistotniejszy temat, któremu miliarder poświęca wiele czasu i uwagi.

Za każdym razem, gdy widzę cierpienie wywołane przez COVID – za każdym razem, gdy czytam o kolejnych zgonach lub słyszę o kimś, kto stracił pracę lub przejechał obok zamkniętej szkoły – nie mogę powstrzymać się od myśli: nie musimy przeżywać tego ponownie – pisze Gates.

Nowa książka Billa Gatesa

Publikacja nosi tytuł „How to Prevent the Next Pandemic” – „Jak zapobiec kolejnej pandemii” – i ukaże się nakładem wydawnictw Knopf w USA oraz Penguin Random House na całym świecie 3 maja 2022 r. Gates zapowiada, że książka pokaże czytelnikom nie tylko, jak jego zdaniem przeciwdziałać pojawieniu się kolejnych pandemii, ale jednocześnie nakreśli jego całościową wizję ulepszenia systemu opieki zdrowotnej.

Miliarder podzieli się także lekcjami, które ludzkość powinna wynieść z pandemii COVID-19, oraz swoimi wnioskami z licznych rozmów z światowymi liderami walki z wirusem – głównym doradcą medycznym prezydenta Stanów Zjednoczonych drem Anthonym Faucim oraz dyrektorem generalnym Światowej Organizacji Zdrowia drem Tedrosem Adhanomem Ghebreyesusem.

Cel, by świat nigdy więcej nie został dotknięty przez pandemię, jest ambitny, ale postęp, jaki poczyniliśmy w ciągu ostatnich dwóch lat, już teraz ustawił nas na właściwej drodze do sukcesu – twierdzi założyciel Microsoftu.

Gates wspiera walkę z COVID-19 jednak nie tylko przez publikację książki. Do tej pory jego fundacja wydała ponad 2 mld dolarów na zwalczanie skutków pandemii. Środki zostały przekazane m.in. Afrykańskiemu Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom oraz Coalition for Epidemic Preparedness Innovations (CEPI). Według miliardera wsparcie działalności CEPI jest kluczowe w rozwiązaniu obecnego kryzysu pandemicznego i zapobieżeniu przyszłym.