Bill Gates jest nie tylko zapalonym czytelnikiem, ale też regularnie dzieli się swoją pasją ze światem czy to za pośrednictwem bloga GatesNotes, czy za pośrednictwem swojego Instagrama, gdzie regularnie poleca swoim obserwatorom lektury warte ich uwagi. Poniżej przedstawiamy pięć tytułów, które zdaniem założyciela Microsoftu warto nadrobić w nadchodzące święta (sam Gates w dni wolne czyta ponoć minimum 3 godziny dziennie!).

Reklama

„A Thousand Brains: A New Theory of Intelligence”, Jeff Hawkins

A Thousand Brains: A New Theory of Intelligence A Thousand Brains: A New Theory of Intelligence

Fascynująca podróż po wciąż najbardziej tajemniczym ludzkim organie – mózgu. W swojej najnowszej książce neurobiolog i inżynier komputerowy Jeff Hawkins podważa aktualnie funkcjonujące sposoby badania mózgu i proponuje swój własny, który ostatecznie doprowadza go do niesamowitych wniosków. Gates poleca tę pozycję w szczególności dlatego, że oferuje ona ciekawe spojrzenie na to, czego potrzeba ludzkości, by stworzyć prawdziwą sztuczną inteligencję. Książka dostępna jest jak na razie jedynie w języku angielskim.

 

„The Code Breaker: Jennifer Doudna, Gene Editing, and the Future of the Human Race”, Walter Isaacson

The Code Breaker: Jennifer Doudna, Gene Editing, and the Future of the Human Race The Code Breaker: Jennifer Doudna, Gene Editing, and the Future of the Human Race

Książka poświęcona systemowi CRISPR, który służy do precyzyjnej modyfikacji ludzkich genów. Gates nazywa tę metodę „jednym z najfajniejszych i najbardziej wpływowych przełomów naukowych ostatniej dekady”. Napisana przystępnym językiem pozycja analizuje powstanie systemu CRISPR i rzuca nieco więcej światła na postać nagrodzonej Noblem biochemiczki Jennifer Doudny, która stoi za odkryciem metody. Isaacson dodatkowo stawia ważne pytania dotyczące etyki w kontekście tego przełomowego odkrycia. Książka również dostępna jest jedynie w języku angielskim.

„Klara i słońce”, Kazuo Ishiguro

Klara i słońce Klara i słońce

Powieść noblisty Kazuo Ishiguro osadzona w dystopijnej przyszłości, w której superinteligentne roboty są głównymi towarzyszami życia coraz bardziej samotnych ludzi. Tytułowa Klara staje się taką robo-przyjaciółką dla poważnie chorej nastolatki, z którą zaczyna ją łączyć coraz głębsza więź. Nieco filozoficzna książka, która stawia ważne pytania o istotę człowieczeństwa, duszę i miłość. Pozycja ta skłoniła Gatesa do rozważań na temat tego, czy jako ludzie powinniśmy traktować takie maszyny jako wyłącznie technologię, czy może coś znacznie więcej.

„Hamnet”, Maggie O’Farrell

Hamnet Hamnet

Książka przeznaczona przede wszystkim dla fanów Williama Szekspira. Autorka analizuje w niej to, jaki wpływ życie osobiste artysty mogło wywrzeć na jego twórczość. O’Farrell skupia się przede wszystkim na synu Szekspira Hamnecie, który zmarł w wieku zaledwie 11 lat. Zrozpaczony artysta napisał kilka lat po tym wydarzeniu swoją najsłynniejszą tragedię, którą zatytułował „Hamlet”. W książce pojawia się też postać żony Szekspira Anny, która opisywana jest niemal jak postać nie z tego świata.

„Projekt Hail Mary”, Andy Weir

Kolejna książka autora znakomitego „Marsjanina”. Wciągająca powieść opowiada historię licealnego nauczyciela fizyki, który budzi się… w innej części galaktyki na pokładzie statku kosmicznego i nie pamięta, jaki się tu znalazł. Bohater bardzo szybko orientuje się, że jego zadaniem jest ocalić ludzkość przed masową zagładą. Bardziej szczegółowy opis fabuły zdradzi ukryte w powieści plot twisty, dlatego za Billem Gatesem po prostu polecamy sięgnąć po tę pozycję i samemu wniknąć w fascynujący świat książki „Projekt Hail Mary”.