To już tradycja, że Bill Gates co jakiś czas publikuje na swoim blogu osobistym listę książek wartych uwagi. Nie inaczej jest tego lata. Oto pięć pozycji, których lekturę założyciel Microsoftu poleca podczas tegorocznego urlopu. Polecamy zaopatrzyć się w czytnik ebooków, ponieważ nie są to krótkie pozycje.

Reklama

Bill Gates poleca książkę „Siła” Naomi Alderman

„Siła”, Naomi Alderman „Siła”, Naomi Alderman

Poza Billem Gatesem książkę tę poleca także Margaret Atwood, kanadyjska pisarka, feministka i autorka dystopinej powieści „Opowieść podręcznej”. Naomi Alderman odwraca jednak przerażający koncept Atwood i akcję swojej książki umiejscawia w świecie, w którym wszystkie kobiety na świecie nagle zyskują moc produkowania zabójczej energii elektrycznej ze swoich ciał.

W ten sposób autorka „Siły” w bardzo wyrazisty sposób eksploruje społeczne role kobiet i mężczyzn oraz analizuje równouprawnienie płci.

– Dzięki tej książce zyskałem silniejsze i bardziej dogłębne zrozumienie przemocy i niesprawiedliwości, których doświadczają współczesne kobiety – czytamy we wpisie Gatesa.

Bill Gates poleca książkę „Why we’re polaryzed” Ezra Klein

„Why we’re polaryzed”, Ezra Klein „Why we’re polaryzed”, Ezra Klein

Wciągająca pozycja autorstwa amerykańskiego dziennikarza i analityka politycznego Ezry Kleina. Autor w swojej przenikliwej książce zastanawia się nad przyczynami tak wielkich podziałów wstrząsających współczesną Ameryką.

– Książka jest przede wszystkim opowieścią o amerykańskiej polityce, ale daje też fascynujący wgląd w ludzką psychikę – pisze Gates.

Książka dostępna jest wyłącznie w języku angielskim.

 

Bill Gates poleca książkę „Lincoln Highway” Amor Towles

„Lincoln Highway”, Amor Towles „Lincoln Highway”, Amor Towles

Klasyczna amerykańska powieść drogi przypominająca klasyków takich jak John Steinbeck czy J.D. Salinger. Zgodnie z opisem na stronie wydawnictwa to „zapierająca dech w piersiach odyseja przez Amerykę lat 50., gdzie spotykamy całą plejadę postaci znanych z amerykańskiej prozy najwyższej klasy: włóczęgów, bon vivantów, hochsztaplerów i wędrownych kaznodziejów”.

Książka jest także opowieścią o dorastaniu oraz panoramą Ameryki połowy XX stulecia.

Bill Gates poleca książkę o katastroficznej wizji „The Ministry for the Future” Kim Stanley Robinson

„The Ministry for the Future”, Kim Stanley Robinson „The Ministry for the Future”, Kim Stanley Robinson

Ta książka znalazła się na liście ulubionych lektur nie tylko Billa Gatesa, ale również prezydenta Baracka Obamy. Kim Stanley Robinson w swojej powieści zabiera czytelników w wyimaginowaną podróż po świecie doskonale nam znanym – na granicy katastrofy klimatycznej. Zamiast jednak kreślić dystopijne wizje przyszłości autor pokazuje, jak ludzkość może się zjednoczyć, by wspólnie pokonać największe współczesne wyzwanie w skali globalnej.

Bill Gates poleca książkę o kryzysie „How the World Really Works” Vaclav Smil

„How the World Really Works”, Vaclav Smil „How the World Really Works”, Vaclav Smil

Napisana przystępnym językiem książka, która w sposób popularnonaukowy tłumaczy siedem fundamentalnych zasad kierujących ludzkim życiem. Od kryzysu energetycznego i żywnościowego, przez globalizację, aż po zmiany klimatyczne. Zdaniem autora, by móc rozwiązać te problemy, musimy je wcześniej dogłębnie zrozumieć. Ta pozycja może w tym pomóc.