Tychy. Obraz Zdzisława Beksińskiego sprzedany

16 września w Tichauer Art Gallery w Tychach odbyło się uroczyste zakończenie wystawy „Beksiński na Śląsku”. Wśród zaprezentowanych dzieł Zdzisława Beksińskiego znalazło się pięć wyjątkowych obrazów z Kolekcji Japońskiej. Jeden z nich został sprzedany. Kwota? 

Reklama

To właśnie podczas finisażu pod młotek trafił należący do Kolekcji Japońskiej obraz „ZH | BEKSIŃSKI”.  Jego cena wywoławcza wynosiła 200 tysięcy złotych. Ostatecznie jednak anonimowy nabywca zapłacił za niego 310 tysięcy złotych. Sprzedaż poprowadził dom aukcyjny Agra-Art.

- To praca z lat 1985-1990, olej na płycie, 92x88,5 cm, sygnowany na odwrocie: ZH | BEKSIŃSKI, której cena wywoławcza to 200 tys. zł – informują organizatorzy.

Gośćmi specjalnymi finisażu byli: Piotr Dmochowski, były marszand Zdzisława Beksińskiego oraz zespół Marcin Pater Trio, zwycięzcy nagrody Grand Prix na festiwalu Jazz nad Odrą.

Samą wystawę będzie można oglądać do 2 października 2022. 

Tychy. „Beksiński na Śląsku” i zaginiona kolekcja japońska

„Beksiński na Śląsku” to z pewnością jedna z najważniejszych wystaw, jakie pojawiły się w ciągu ostatnich miesięcy. Zaprezentowano na niej 50 wyselekcjonowanych prac Zdzisława Beksińskiego, pochodzących z Muzeum Historycznego w Sanoku, jedynego spadkobiercy artysty.

Najciekawszym elementem wystawy jest jednak pięć obrazów z Kolekcji Japońskiej, którą uważa się za wyjątkową z dwóch powodów. Po pierwsze, należą do niej 173 obrazy polskich malarzy współczesnych. Po drugie, przez 30 lat była uważana za zaginioną, ponieważ w 1990 roku została zakupiona przez tajemniczych japońskich inwestorów i słuch po niej zaginął.

Dopiero w 2018 roku elementy kolekcji zostały odnalezione i od tego czasu są sukcesywnie sprowadzane do Polski. Znaczna część kolekcji trafia na aukcje. Jak do tej pory za rekordową uważa się sprzedaż obrazu „KR” Zdzisława Beksińskiego. Nabywca zapłacił za niego 1,6 mln złotych.

Jeśli jesteście fanami twórczości Beksińskiego, koniecznie wybierzcie się na koncert organizowany w katowickim Spodku! Szczegóły znajdziecie na stronie KONCERTY BEKSIŃSKI.