TYCHY: Festiwal Beksiński na Śląsku

Festiwal „Beksiński na Śląsku” to pierwsze w Polsce tak kompleksowe wydarzenie poświęcone twórczości Zdzisława Beksińskiego, a zarazem jedyna w tym roku w Polsce tak obszerna wystawa malarstwa artysty.

Reklama

W ramach przedsięwzięcia widzowie będą mieli okazję podziwiać 50 specjalnie wyselekcjonowanych, oryginalnych obrazów Beksińskiego z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku - wyłącznego spadkobiercy mistrza. Artysta przekazywał do tej instytucji tylko te swoje dzieła, które sam uważał za najlepsze.

Na wystawie znajdzie się także 5 nietuzinkowych dzieł z tzw. „kolekcji japońskiej” - zbioru obrazów zakupionych na początku lat 90. XX wieku przez tajemniczych kolekcjonerów z Kraju Kwitnącej Wiśni w celu stworzenia Muzeum Sztuki Wschodnioeuropejskiej w Osace. Obrazy te do niedawna były uważane za zaginione.

AG76, 1976 r., fot. materiały prasowe AG76, 1976 r., fot. materiały prasowe

Beksiński na Śląsku - wydarzenia towarzyszące

Dodatkowo na widzów czeka też wystawa multimedialna „Beksiński Multimedia Exhibition - Human Condition”. To interaktywna podróż przez twórczość artysty, która w ekscytujący sposób łączy ze sobą obraz i dźwięk - wybrane dzieła Zdzisława Beksińskiego zostaną zaprezentowane na wielkoformatowych ekranach w połączeniu z muzyką lub w stereoskopii (3D).  Z kolei dzięki technologii VR każdy z odwiedzających będzie mógł dosłownie wejść do wnętrza obrazów.

Wystawom towarzyszą liczne weekendowe wydarzenia uzupełniające. W piątek 1 lipca o godz. 19.00 w Tichauer Art Gallery w Tychach odbędzie się spotkanie „Beksiński o Sobie”, w ramach którego Ewa Barycka z Fundacji Beksiński - wieloletnia znajoma mistrza - zaprezentuje multimedialny wykład biograficzny o artyście i zdradzi wiele ciekawostek na jego temat. Potem nastąpi projekcja filmu dokumentalnego „Z wnętrza - prolog” oraz dyskusja.

W kolejnym tygodniu, w piątek 8 lipca o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie „Znajomi o Beksińskim”. Podczas panelu wypowie się marszand artysty Piotr Dmochowski oraz śpiewak operowy Wiesław Ochman. Następnie Janusz Barycki z Fundacji Beksiński, przyjaciel Tomasza Beksińskiego, poprowadzi wieczór muzyczny z ulubionymi utworami Tomka. Na odsłuchu pojawią się m.in. The Stranglers, Duran Duran, Soft Cell, A Flock of Seagulls, Roxy Music i inni wykonawcy z gatunku New Romantic.

Piątkowy wieczór 15 lipca upłynie z kolei pod hasłem „Tomasz Beksiński - romantyk czy wampir”. Od godz. 19.00 publiczność będzie miała okazję spotkać się z Anją Ortodox, wokalistką zespołu Closterkeller i bliską przyjaciółką Tomka, a także porozmawiać z Marianem Majchrzakiem, znajomym rodziny Beksińskich i kolekcjonerem sztuki z Nowego Jorku. Wieczór ponownie wypełnią ulubione utwory Tomasza Beksińskiego wybrane przez Janusza Baryckiego.

W ostatnią sobotę, 30 lipca o godz. 19.00 odbędzie się natomiast spotkanie „Zdzisław Beksiński o fotografii”, podczas którego widzowie będą mogli zapoznać się z analizą twórczości fotograficznej artysty. Wyświetlony zostanie także film dokumentalny reżyserii Janusza Baryckiego. Ponadto odbędzie się spotkanie z Olgą Ptak, autorką książki „Zdzisław Beksiński. Listy do Lewczyńskiego”, połączone z dyskusją.

Festiwal trwa od 18 czerwca do 25 września w Tichauer Art Gallery w Tychach. Partnerami wydarzenia są Muzeum Historyczne w Sanoku, Fundacja Beksiński i domu aukcyjny Agra-Ar. Honorowy Patronat nad festiwalem objął też Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.