Banksy tworzy w Ukrainie 

To już pewne – Banksy potwierdził, że jest w Ukrainie i zrobił to w typowy dla siebie sposób – prezentując swoją najnowszą pracę na Instagramie. Mural, który wybrał Banksy, by ujawnić miejsce swojego pobytu, to balansująca gimnastyczka trenująca na ruinach zniszczonego budynku w Borodziance pod Kijowem.

Reklama

Anonimowy twórca, nazywany królem street artu, opublikował post swoim koncie na Instagramie dokładnie 11 listopada 2022 roku, oznaczając swoje graffiti krótkim podpisem: „Borodyanka, Ukraine”.

Spekulacje na temat tego, że Banksy przebywa w Ukrainie, trwały już od jakiegoś czasu. Również w piątek w internecie pojawiły się zdjęcia innej pracy, którą przypisywano Banksy’emu. To mężczyzna wyglądający jak Władimir Putin, który zostaje pokonany przez małego chłopca ubranego w strój do judo (ulubiony sport prezydenta Rosji).

Banksy to Wołodymyr Zełenski? - komentarze internautów 

Pojawienie się prac Banksy’ego w ukraińskiej Borodiance to dowód na to, że słynny międzynarodowy twórca wspiera Ukraińców w walce o wolność.

W sieci nie milkną głosy na temat najnowszych prac Banksy’ego. Wiele osób dziękuje artyście na jawne wsparcie Ukrainy. Inni żartują, że właśnie dowiedzieli się, kto tam naprawdę ukrywa się pod pseudonimem Banksy!

- Teraz już wszyscy wiemy, że Twoje prawdziwe imię i nazwisko to Wołodymyr Zełenski – żartuje jeden z komentujących pod postem na Instagramie.

Fani sztuki Banksy’ego piszą również o wsparcie kobiet w protestach w Iranie.

- Wspaniale, że wróciłeś! Prosimy wesprzyj irańskie kobiety. One potrzebują artystów z całego świata, by świat ich usłyszał! – piszą obserwatorzy Banksy’ego na Instagramie.

Jeden z komentarzy wzruszył nas wyjątkowo. 

- Po prostu genialne – podsumowuje jeden z ukraińskich internautów, dziękując Banksy’mu za jego obecność.  - Nasza kraina jest krucha, ale jednocześnie silna, jak Twoja sztuka. Balansuje na ruinach…

 

Banksy w Ukrainie - Putin pokonany przez chłopca / Getty Images Banksy w Ukrainie - Putin pokonany przez chłopca / Getty Images

Banksy w Ukrainie - symbol wsparcia i realna pomoc 

Pojawienie się prac Banksy'ego na budynkach w Ukrainie to nie tylko symboliczne wsparcie Ukraińców walczących o wolność. To również realne wsparcie finansowe. Twórca o tak wielkiej międzynarodowej sławie doskonale zdaje sobie sprawę z wartości swoich dzieł. 

Banksy tworzy dzieła dla zwykłych ludzi i wierzy, że sztuka nie ma ceny, jest demokratyczna. Jednocześnie jego prace biją rekordy popularności na aukcjach i sprzedawane są kolekcjonerom za miliony dolarów. To, co wielokrotnie frustrowało go jako niezależnego artystę, teraz może okazać się nieocenioną pomocą dla Ukrainy... 

Jak dotąd tylko Balansująca Gimnastyczka została potwierdzona przez artystę, ale mieszkańcy Kijowa i okolic w ciągu ostatnich kilku dni odkrywają kolejne dzieła, które stylem przypominają twórczość Banksy'ego i wszystko wskazuje na to, że je również "wysprejował" słynny artysta. 

Tak oto zrujnowane przez armię Putina budowle stały się "ulicznymi płótnami" Banksy'ego, na których twórca odcisnął swoje piętno. Z budynków pozbawionych jakiejkolwiek wartości zamieniły się w dzieła sztuki współczesnej o niewyobrażalnej wartości - nie tylko kulturowej, ale również materialnej.

Banksy wie, co robi - nie tylko "sprejuje" po ścianach zrujnowanych budynków, ale realnie wspiera finansowo Ukrainę. Jego dzieła - jeśli przetrwają wojnę w Ukrainie - z pewnością będą warte miliony dolarów, a to jest już realna pomoc dla kraju, który walcząc z najeźdźcą pogrąża się w długach... Nieoceniona pomoc na przyszłość. Brawo Banksy!