Nowości Disney+: Co wiemy o serialu "Balenciaga"?

Po wielkim sukcesie „House of Gucci” i planowanej premierze serialu „The New Look” o Christianie Diorze i Coco Chanel przyszedł czas na serialową opowieść o kolejnym projektancie. Już wkrótce na Disney+ zobaczymy serial skupiający się na sylwetce Cristóbala Balenciagi!

Reklama

Wiemy już, że roboczy tytuł produkcji to „Balenciaga”. Disney wydaje się być bardzo zaangażowany w nowy projekt. Zdjęcia kręcone są od czerwca w najpiękniejszych zakątkach Hiszpanii i Francji, a lokalizacja to jedynie tło dla niesamowitych kadrów, które zaprezentuje nam warsztat reżysera Jamesa Kenta.

– Niewielu artystów wpłynęło na nasz świat materialny – ten w postaci tekstur, kolorów, kształtów i form – w taki sposób jak Balenciaga. Jego projekty zmieniły kształt mody, ale sama historia, póki co, była opowiadana jedynie poprzez jego prace – powiedział w rozmowie z serwisem "Deadline" reżyser James Kent.

I rzeczywiście, historia Cristóbala Balenciagi do tej pory była znana jedynie zapalonym miłośnikom haute couture, choć sam Christian Dior mówił o nim mistrz nas wszystkich”. Możemy spodziewać się zatem niezwykle inspirującej historii o projektancie, który... nigdy nie nauczył się szkicować!

"Balenciaga" – o czym będzie serial?

Scenariusz serialu napisały Rebecca Pollock i Kas Graham. Rola producentki natomiast przypadła Fridzie Torresblanco. Jak zapowiadają, akcja „Balenciagi” rozpocznie się prawdopodobnie w roku 1937 i doprowadzi nas aż do samego momentu śmierci projektanta.

- Centralnym punktem narracji będzie historia mężczyzny, który ośmiela się rzucić wyzwanie swojemu statusowi społecznemu. Dzięki naturalnemu talentowi, ciągłej pracy i biznesowej bystrości Balenciaga staje się jednym z najważniejszych projektantów mody wszech czasów. To opowieść o badaniu tożsamości, o pokonywaniu przeciwności losu i kwestionowaniu społecznych konwenansów w zmieniających się czasach - mówi Frida Torresblanco dla Deadline.

Co ciekawe, produkcja będzie miała wiele pobocznych wątków. Pojawią się w niej m.in. postacie Christiana Diora, Carmel Snow, Bettiny Ballard, Władzia D’Attainville’a, Elsy Schiaparelli czy Jeanne Lanviny.

"Balenciaga" - kto zagra w serialu Disney+

Już jakiś czas temu twórcy ogłosili, że w rolę Cristóbala Balenciagi wcieli się Albert San Juan.

- Udział w tym projekcie to prawdziwy luksus: dla aktorów, dla scenariusza, dla reżyserów i ogólnie dla całego zespołu. Dla każdego jest wielkim wyzwaniem – niby jak zawsze, a jednak trochę bardziej. To prawie jak kręcenie trzech filmów w cztery miesiące, w kilku językach i z kilkudziesięcioletnią przerwą między początkiem a końcem. Krótko mówiąc: radość! - mówi Alberta San Juan dla Nssg Club.

Obok niego w serialu wystąpią także Belén Cuesta i Gemma Whelan – ale to nie wszystko. Dołączy do nich zespół dwóch tysięcy statystów, którzy w ciągu osiemnastu tygodni realizacji zdjęć wcielą się w aż sto postaci!

Serial "Balenciaga" – kiedy premiera?

Serial „Bialenciaga” ukaże się na platformie Disney + w formie sześciu 50-minutowych odcinków. Dokładna data premiery jednak nie została jeszcze podana. Wiemy jedynie, że zaplanowano ją na 2023 rok.