AUSTRIA: Zmarła miliarderka i wielka filantropka Heidi Goess-Horten. Jej majątek wzbudzał od lat sporo kontrowersji

Zmarła Heidi Goëss-Horten miliarderka i właścicielka prywatnego muzeum w Wiedniu. W jej kolekcji znajdowały się dzieła najwybitniejszych artystów w historii, choć samo bogactwo od lat wzbudzało spore kontrowersje. Wszystko ze względu na wątpliwości co do jego etycznego pochodzenia.
Zmarła miliarderka Heidi Goëss-Horten
W wieku 81 lat zmarła Heidi Göess-Horten, spadkobierczyni austriackiego domu towarowego i filantropka, która na początku miesiąca otworzyła w Wiedniu długo oczekiwane prywatne muzeum - Heidi Horten Collection.
- Odeszła dziś wspaniałomyślna, serdeczna i mądra kobieta. Zostanie zapamiętana ze względu na swoje wielorakie zaangażowanie, przede wszystkim w sztukę i sport, zwłaszcza jako prezes austriackiej drużyny hokejowej KAC – czytamy w oświadczeniu muzeum.
Heidi Göess-Horten była nie tylko jedną z największych kolekcjonerek w Austrii, ale i na całym świecie. Posiadając w swoich zbiorach 700 dzieł, od 2018 roku znajdowała się na liście ARTnews Top 200 Collectors - jednak dopiero niedawno większość osób zdała sobie sprawę z ogromu jej kolekcji.
- Rodzaj sztuki, którą jestem otoczona i z którą żyję, stał się dostępną historią sztuki. Stąd moje pragnienie dzielenia się tym doświadczeniem z innymi ludźmi stale rosło - napisała Göess-Horten w katalogu wystawy w wiedeńskim Leopold Museum.
Sztuka znajdująca się w rękach Heidi Göess-Horten obejmowała dzieła Luciana Freuda, Francisa Bacona, Roya Lichtensteina, Andy'ego Warhola, Jean-Michela Basquiata, Franza Marca i wielu, wielu innych – ale dlaczego ta informacja objęta jest sporą kontrowersją?
Polecamy
Polecamy
Kontrowersyjny majątek Heidi Goëss-Horten
Heidi Göess-Horten urodziła się pod nazwiskiem Jelinek w 1941 roku w Wiedniu. W 1966 r. wyszła za mąż za Helmuta Hortena, magnata stojącego za siecią niemieckich domów towarowych Horten AG, którego strategia majątkowa opierała się na przejmowaniu żydowskich firm detalicznych.
Co to oznacza? Że wykorzystywał bardzo wówczas niską pozycję Żydów do przejmowania ich majątku.
Kontrowersje na temat bogactwa Helmuta Hortena z roku na rok zyskiwały na popularności. Filantrop zlecił więc przeprowadzanie ekspertyzy, aby udowodnić, że zarabia uczciwie. Społeczeństwo jednak i do tego miało pewne wątpliwości – przecież śledztwo zlecił sam oskarżony.
Po śmierci filantropa jego majątek przejęła Heidi Göess-Horten.
Polecamy
Heidi Göess-Horten i wielka historia sztuki
Wraz z Helmutem Hortenem, Göess-Horten zaczęła kolekcjonować dzieła sztuki, jednak dopiero kilka lat po jego śmierci zaczęła to robić „na poważnie”.
Jej zwyczaje zakupowe stały się jawne, gdy na jednej z aukcji Sotheby's w Londynie kupiła dzieła sztuki za 22 miliony dolarów. Agnes Husslein-Arco, wiedeńska specjalistka Sotheby's, która telefonicznie pomogła jej w zakupie tych dzieł, kieruje obecnie Kolekcją Heidi Horten.
W chwili śmierci Heidi Göess-Horten była podobno jedną z najbogatszych osób na świecie. Forbes podaje, że jej wartość netto wynosiła w tym roku 2,9 miliarda dolarów.
Oprócz kolekcji dzieł sztuki Göess-Horten była podobno właścicielką jednego z największych na świecie jachtów motorowych, Carinthia VII,. który został wystawiony na sprzedaż w tym roku. Jego cena wynosiła 126 milionów dolarów.
Polecamy
Popularne
- 1 "Titanic" powraca do kin! Co wiemy o nowej wersji filmowego hitu sprzed lat?
- 2 PASJE: Piotr Krupa o Forreście Gumpie, tajemnicach wrocławskiej kamienicy i "ceratach z supermarketu"
- 3 "Wikingowie: Walhalla 2" z Marcinem Dorocińskim. Wszystko, co musisz wiedzieć o nowym sezonie Netflixa!
- 4 Naukowcy odkryli tajemnicę obrazów Rembrandta. Chodzi o "Straż nocną"
- 5 Glass Onion. Netflix rozpoczął prace nad 3. częścią filmu "Na noże"! Oto wszystko, co o niej wiemy
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Tiffany & Co. x Nike Air Force 1? Wygląda na to, że szykuje się wielka współpraca!

Regé-Jean Page najprzystojniejszym mężczyzną świata. To udowodnione naukowo!

Podhale: Luksusowa osada wyróżniona w prestiżowym konkursie! To najlepsza inwestycja Europy

Internauci chcą uratować fabrykę porcelany "Krzysztof". Ruszyła wielka społeczna akcja
