Arcydzieło Gerharda Richtera na aukcji w Sotheby’s

Gerhard Richter to jeden z najwybitniejszych żyjących przedstawicieli niemieckiej abstrakcji, którego dzieła cieszą się gigantycznym sukcesem komercyjnym. Urodzony w 1932 r. artysta zasłynął przede wszystkim swoimi fotorealistycznymi pracami łączącymi w sobie bogactwo barw i niezwykłą dynamikę.

Reklama

Nic więc dziwnego, że nadchodząca aukcja jednej z jego legendarnych prac jest wielkim wydarzeniem w świecie sztuki. Mowa o licytacji obrazu z serii „Abstraktes Bild, 1986”, jednego z najbardziej monumentalnych dzieł Richtera pozostających do dziś w prywatnych rękach.

Praca namalowana na płótnie o wymiarach 4 x 2,6 m przypomina rozmyte "warstwy obrazu »Nenufary« Claude’a Moneta" lub falisty krajobraz złożony z odcieni niebieskiego, żółtego i czerwonego.

To także jeden z pierwszych wielkoformatowych obrazów z cyklu, charakteryzujący się rozmachem i intensywnością rzadko spotykaną nawet wśród innych monumentalnych arcydzieł artysty - czytamy na stronie Sotheby's.

Gerhard Richter - padnie kolejny rekord?

Ostatnim razem, gdy dzieło trafiło na aukcję w 2007 r., sprzedano je amerykańskiemu kolekcjonerowi za 9,7 mln dolarów. Był to wówczas rekord dla abstrakcji autorstwa Richtera i drugie najdrożej sprzedane jego dzieło w historii.

Obecnie wartość obrazu szacowana jest nawet na 24 mln dolarów, co byłoby już nie drugim, a czwartym najlepszym wynikiem dla prac 90-letniego niemieckiego artysty. Pozycje druga i trzecia należą odpowiednio do prac z serii „Abstraktes Bild, 1994” (38 mln dolarów w maju 2022 r.) oraz „Abstraktes Bild, 1990” (25,5 mln w październiku 2022 r.).

Rekord wszech czasów wśród prac Richtera ustanowił natomiast inny obraz z serii „Abstraktes Bild, 1986”, który w 2015 r. został sprzedany za 46,3 mln dolarów.  

Dzieło obecnie prezentowane przez Sotheby’s pod młotek trafi 1 marca 2023 roku. Wcześniej miłośnicy sztuki na całym świecie będą mogli podziwiać je na łącznie czterech wystawach – w Surfside na Florydzie (14-17 stycznia), w Nowym Jorku (24-27 stycznia), Hong Kongu (5-7 lutego) i Londynie (22 lutego-1 marca).