Archiwiści z całego świata łączą siły, aby ocalić ukraińskie dziedzictwo kulturowe. Na czym polega projekt SUCHO?

Zespół międzynarodowych archiwistów wykorzystał nowoczesną technologię, aby zdigitalizować zbiory malarskie, rzeźby i inne dzieła sztuki Ukrainy. Grupa ekspertów chce w ten sposób uratować ukraińskie dziedzictwo kulturowe przed zniszczeniem bestialskiej armii Władimira Putina.
Jak uratować ukraińskie dzieła sztuki?
Wojna w Ukrainie pochłania wiele niewinnych ofiar. Niektóre miasta zostały doszczętnie zniszczone, a wraz z nimi cenne pamiątki – nie tylko te rodzinne, ale również państwowe.
Grupa 1300 archiwistów z całego świata postanowiła położyć kres bezkarnemu demolowaniu ukraińskiego dziedzictwa kulturowego, wychodząc z inicjatywą bazującą na nowoczesnej technologii. Biorą w niej udział najlepsi specjaliści: od bibliotekarzy, historyków czy nauczycieli, aż po zwykłych pasjonatów sztuki.

Ich wspólny projekt, który został nazwany SUCHO (Saving Ukrainian Heritage Online), ma na celu digitalizację sztuki i zabytków ważnych nie tylko dla samej Ukrainy, ale również dla świata. Grupa bierze pod uwagę wszystko – dzieła malarskie, rzeźby, a nawet spisy powszechne.
Co ciekawe, archiwiści postanowili także wziąć pod lupę ukraińskie strony internetowe, niejednokrotnie atakowane przez Rosjan. Do tej pory SUCHO zabezpieczyło ponad 10 terabajtów danych, w tym prawie 15 000 obrazów i plików PDF oraz ponad 3000 stron internetowych.
Polecamy
Polecamy
Projekt SUCHO – wirtualna pomoc dla Ukrainy
Początkowo docelowe treści znajdywano w oczywistych miejscach — muzeach, bibliotekach i dużych instytucjach kulturalnych. Wolontariusze przeszukiwali także „zaułki” internetu, które wyśledzono dzięki Google Maps.
Szukano także witryn sklepowych organizacji kulturalnych, które mogły przechowywać materiały w formie cyfrowej. Były to często małe studia tańca dla dzieci, które mogą posiadać archiwa filmów z występami lub galerie sztuki przechowujące katalogi cyfrowe.
- W mieście Sumy jest piękne miejsce, w którym odbywają się zajęcia pozalekcyjne i weekendowe. Uczą dzieci przyrody, języka ukraińskiego i samej tożsamości ukraińskiej. W Nowogrodzie Siwierskim jest muzeum poświęcone epickiemu średniowiecznemu wierszowi zatytułowanemu „Kampania Pieśni Igora”. Ten przemówił do mnie osobiście – uczyłem się tego wiersza na studiach. Nie jest to organizacja z największymi zasobami, ale posiadała zdjęcia, dzięki którym można było zobaczyć, jakie eventy organizowała – mówi dr Quinn Dombrowski, jeden z inicjatorów akcji.
SUCHO otrzymało ponadto kilka dotacji — od Amazona, Association for Computers and the Humanities (ACH), Europejskiego Stowarzyszenia Humanistyki Cyfrowej i Europeany.
Grupa zbiera aktualnie fundusze na zatrudnienie inżyniera w niepełnym wymiarze godzin, aby aktywnie pomagać wolontariuszom w rozwiązywaniu problemów z narzędziami open source, których używają.
Polecamy
Popularne
- 1 WELL LOOK: Księżna Kate na premierze "Top Gun: Maverick". Zapomnijcie o sukni. Spójrzcie na uśmiech w kierunku Toma Cruisa!
- 2 TWIGGY kiedyś była ikoną. Zobacz, jak dziś wygląda 72-letnia Lesley Lawson?
- 3 "Skrzypce Ingresa" Mana Raya najdroższym zdjęciem w historii. Pobito dotychczasowy rekord sprzedaży
- 4 Powstanie rosyjska wersja "House of Cards". Odsłoni kulisy władzy na Kremlu
- 5 Huggy Wuggy to nie jest słodka maskotka. Psycholodzy ostrzegają rodziców przed popularnym potworkiem z YouTube'a
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Davos 2022: Luksusowa rezydencja rosyjskich oligarchów zmieniona na "Dom rosyjskich zbrodni wojennych"

Harry Styles o nagich scenach w filmie "My Policeman": "Czułem się bezbronny"

Policja odzyskała zaginione dzieło Tycjana. Wartość obrazu to 7 mln dolarów

Rosyjski biznesmen odkupił od McDonald’s wszystkie lokale w kraju. Zatrudni też wszystkich pracowników sieci
