„Salvator Mundi” - najdroższe dzieło sztuki na świecie

„Salvator Mundi” Leonarda da Vinciego to najdroższe dzieło sztuki, jakie kiedykolwiek sprzedano na aukcji – w 2017 r. obraz został zakupiony za oszałamiającą kwotę 450 mln dolarów podczas licytacji w Christie’s.

Reklama

Oficjalnym nabywcą był niejaki Badr bin Abdullah, ale powszechnie uważa się, że mężczyzna występował w roli pełnomocnika prawdziwego kupca – księcia koronnego Arabii Saudyjskiej Mohammeda bin Salmana.

Informację tę trudno było jak dotąd zweryfikować ponad wszelką wątpliwość, ponieważ „Salvator Mundi” nie był widziany publicznie od wspomnianej aukcji. Teraz jednak może się to zmienić.

„Salvator Mundi” w galerii w Arabii Saudyjskiej?

Brytyjski historyk sztuki Martin Kemp ujawnił bowiem podczas październikowego Festiwalu Literackiego Cheltenham, że otrzymał zaproszenie do Arabii Saudyjskiej, by poddać dzieło da Vinciego eksperckiej analizie.

Kemp twierdzi, że został zaproszony przez samego księcia Mohammeda bin Salmana, który miał zlecić budowę nowoczesnej galerii sztuki, w której „Salvator Mundi” miałby zostać wystawiony jako główny eksponat.

– Obraz znajduje się w Arabii Saudyjskiej i to właśnie ten kraj buduje galerię sztuki, która ma zostać ukończona, jak sądzę, w 2024 roku. Zaproszono mnie, żebym się jej przyjrzał – mówił Kemp podczas wspomnianego festiwalu.

Martin Kemp, jako emerytowany profesor historii sztuki na Uniwersytecie Oksfordzkim, odegrał kluczową rolę w przypisaniu autorstwa odrestaurowanego „Salvatora Mundi” Leonardowi da Vinciemu. Wcześniej dzieło zostało sprzedane konsorcjum marszandów w Nowym Orleanie w 2005 roku za jedyne 1175 dolarów.

12 lat później tajemniczy portret Chrystusa nazywany męską Mona Lisą został sprzedany za 450 mln dolarów na aukcji w Nowym Jorku i słuch po nim zaginął. Podobno obraz przechowywany jest w specjalnym magazynie w Szwajcarii, miał też pojawiać się na prywatnym jachcie księcia Mohammeda bin Salmana.

Mimo gigantycznej wartości obrazu „Salvator Mundi”, historycy sztuki wciąż spierają się na jego temat. Wielu z nich uważa, że Leonardo da Vinci tylko częściowo przyczynił się do powstania dzieła, a jego autentyczności nie można definitywnie potwierdzić.