Jan Vermeer i jego arcydzieła - tylko on potrafił tak budować wszechświat

Jan Vermeer jest dzisiaj jednym z najbardziej uznanych artystów na świecie. Zapomniany na ponad dwa wieki, stał się artystą wszech czasów. Malarzem, który z małej przestrzeni wydobywał wszechświat, a za sprawą pędzla zatrzymywał czas. Johannes Vermeer pozostawił po sobie słynne dzieła takie jak „Dziewczyna czytająca list”, „Mleczarka” i ceniona ponad wszystko „Dziewczyna z perłą”.

Reklama

Wszystkie te arcydzieła można było zobaczyć podczas kończącej się właśnie wystawy w Rijskmuseum, która przyciągnęła rekordową liczbę uczestników. W Amsterdamie przez ostanie kilka miesięcy panowała prawdziwa vermeeromania, a bilety na wystawę prac Jana Vermeera na czarnym rynku kosztowały krocie. Niestety nie wszystkim udało się zdobyć bilet na wystawę, a wielu fanów malarza z całego świata musiało obejść się smakiem. 

Mimo wszystko, Rijskmuseum dla tych, którzy chcieliby jeszcze raz przeżyć emocje towarzyszące wystawie, oraz dla tych, którzy nie dotarli na nią, przygotowało ciekawą "nagrodę pocieszenia". Są to dwa filmy dokumentalne - „Vermeer: Wystawa wszech czasów” Davida Bickerstaffa i „Vermeer. Blisko mistrza” Suzanne Raes, które już można oglądać w kinach! 

 

„Vermeer: Wystawa wszech czasów” Davida Bickerstaffa

„Vermeer: Wystawa wszech czasów” Davida Bickerstaffa to subtelna wycieczka po wystawie w Rijksmuseum w Amsterdamie. Reżyser umożliwił kontakt ze sztuką bez konieczności przedzierania się przez tłumy zwiedzających. Film ten bazuje na subtelnych, powolnych zbliżeniach na poszczególne obrazy malarza. Wszystko to w akompaniamencie komentarzy kuratorów i krytyków sztuki. Kamera sprawia, że widz wkrada się w poszczególne warstwy farb i pociągnięcia pędzli. Bez pośpiechu odziera obrazy z tajemnic i odkrywa rzeczy nieuchwytne dla ludzkiego oka. Choć przebywanie w otoczeniu prawdziwych dzieł sztuki jest niezapomnianym doznaniem, warto skorzystać z alternatywy, jaką dał nam twórca dokumentu. Premiera kinowa filmu w Polsce odbyła się 18 kwietnia 2023 roku. 

 

„Vermeer. Blisko mistrza” Suzanne Raes

Natomiast w filmie Suzanne Raes „Vermeer. Blisko mistrza” główną postacią - oprócz samego artysty, jest George Weber — kurator wystawy w Rijksmuseum w Amsterdamie. To właśnie na nim spoczął trud przygotowania największej w historii wystawy prac Vermeera.

„Vermeer. Blisko mistrza” to opowieść o artyście oraz ludziach zaangażowanych w badanie jego twórczości. Film ukazuje proces tworzenia wystawy, gromadzenia dzieł rozproszonych po całym świecie i kontrowersje, jakie powstały wokół poszczególnych obrazów. Polska premiera kinowa miała miejsce 5 maja 2023 roku. 

Jan Vermeer - z Rijksmusem na duży ekran

Rijsksmuseum, by zrealizować wspomniane dokumenty, udostępniło wnętrza dwóm niezależnym ekipom filmowym. Twórcy dokumentów byli uczestnikami nie tylko wystawy, ale też procesu, który związany był z jej powstawaniem. Dwa spojrzenia na to niezwykłe wydarzenie dają pełen obraz tego, co działo się w trakcie, jak i przed wystawą, a także poznać twórczość Jana Vermeera z zupełnie nowej perspektywy.