Agnieszka Holland i "Zielona Granica" z nagrodą w Wenecji

Podczas zakończonego już 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji Agnieszka Holland otrzymała Nagrodę Specjalną Jury za swój najnowszy film "Zielona Granica".

Reklama

Produkcja opowiadająca o kryzysie migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej była jednym z najgłośniejszych filmów festiwalu. Przy okazji najnowsze dzieło polskiej reżyserki spotkało się z bardzo zróżnicowanym odbiorem – od zachwytów wśród krytyków i widzów festiwalu, po hejt ze strony sympatyków polskiego rządu.

- W III Rzeszy Niemcy produkowali propagandowe filmy pokazujące Polaków jako bandytów i morderców. Dziś mają od tego Agnieszkę Holland... – pisał na X (dawnym Twitterze) minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Reżyserka zapowiedziała wytoczenie politykowi procesu.

Scenariusz "Zielonej Granicy" napisany przez Agnieszkę Holland i Gabrielę Łazarkiewicz-Sieczko opiera się na wywiadach z uchodźcami, strażnikami granicznymi oraz aktywistami. Film w krytyczny sposób przygląda się sposobowi, w jaki polskie służby bezpieczeństwa odepchnęły migrantów, którzy zostali zwabieni na granicę przez Białoruś, będącą sojusznikiem Rosji.

W filmie wystąpili: Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Agata Kulesza, Piotr Stramowski, Maciej Stuhr, Magdalena Popławska, Jaśmina Polak i Marta Stalmierska, a także Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Dalia Naous, Mohamad Al Rashi i Joely Mbundu.

Agnieszka Holland, Marcin Wierzchoslawski, Katarzyna Warzecha, Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Diana Elbaum na czerwonym dywanie Festiwalu Filmowego w Wenecji / PAP Agnieszka Holland, Marcin Wierzchoslawski, Katarzyna Warzecha, Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Diana Elbaum na czerwonym dywanie Festiwalu Filmowego w Wenecji / PAP

Festiwal w Wenecji: Kto otrzymał nagrodę Złotego Lwa?

"Zielona Granica" była jednym z filmów typowanych do nagrody głównej festiwalu, czyli Złotego Lwa. Ten powędrował jednak do Yorgosa Lanthimosa  za film "Biedne Istoty". Film opowiada o ewolucji Belli Baxter (w tej roli Emma Stone), która zostaje przywrócona do życia przez genialnego i niekonwencjonalnego naukowca, doktora Godwina Baxtera (Willem Dafoe).

Srebrnego Lwa otrzymał Ryusuke Hamaguchi za "Evil Does Not Exist". Dzieło przedstawia historię Takumiego, który wraz z córką mieszka w małej wiosce niedaleko Tokio. Japończyk dowiaduje się, że tuż obok jego domu ma powstać glamping dla zamożnych mieszkańców miasta.

Poniżej pełne wyniki 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Festiwal w Wenecji 2023: Wyniki. Kto zdobył nagrodę?

Złoty Lew: "Biedne istoty", reż. Yorgos Lanthimos
Srebrny Lew - Wielka Nagroda Jury: "Evil Does Not Exist", reż. Ryusuke Hamaguchi
Srebrny Lew - najlepsza reżyseria: Matteo Garrone - "Io Capitano"
Puchar Volpi - najlepsza aktorka: Cailee Spaeny - "Priscilla"
Puchar Volpi - najlepszy aktor: Peter Sarsgaard - "Memory"
Najlepszy scenariusz: Pablo Larrain i Guillermo Calderón - "Hrabia"
Nagroda Specjalna Jury: Agnieszka Holland - "Zielona granica"
Nagroda im. Marcello Mastroianniego dla najlepszego młodego aktora lub aktorki: Seydou Sarr - "Io Capitano"